Rahm Emanuel lehet az Egyesült Államok tokiói nagykövete

A poszt több mint két éve nincs betöltve, noha Észak-Korea miatt kulcsfontosságú szereppel bír.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2021. 12. 18. 13:14
Rahm Emanuel Testifies At His Confirmation Hearing on Capitol Hill
WASHINGTON, DC - OCTOBER 20: Rahm Emanuel, former Mayor of Chicago and former chief of staff of the Obama White House, testifies during a confirmation hearing before Senate Foreign Relations Committee at Dirksen Senate Office Building on Capitol Hill October 20, 2021 in Washington, DC. Emanuel will become the next U.S. Ambassador to Japan if confirmed by the Senate. Alex Wong/Getty Images/AFP (Photo by ALEX WONG / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP) Fotó: ALEX WONG Forrás: Europress/Getty Images/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai szenátus jóváhagyta péntek este Rahm Emanuel jelölését a kulcsfontosságú tokiói nagyköveti posztra, amely több mint két éve nincs betöltve – jelentették hírügynökségek. A 62 éves Rahm Emanuel demokrata párti kongresszusi képviselő, Barack Obama elnök kabinetfőnöke, majd nyolc éven át chicagói polgármester volt. Októberi szenátusi meghallgatásán azt ígérte, hogy minden tőle telhető módon hozzájárul az amerikai–japán szövetségesi kapcsolat még szorosabbra fűzéséhez, és üdvözölni fogja, ha Tokió jelentősen növeli védelmi költségvetését. Ezekre azért van szükség – mondta –, mert Kína megosztó politikával akar tovább terjeszkedni.

Noha Japán és Dél-Korea viszonya továbbra is feszült második világháborús ügyek miatt, hangsúlyozta, hogy a két országnak és az Egyesült Államoknak közös frontot kell alakítania Észak-Koreával szemben atom- és rakétaprogramja miatt, de más fenyegetések miatt is.

Joe Biden elnök – aki Obama alelnöke volt – azzal az indoklással jelölte őt tokiói nagykövetnek, hogy mint köztisztviselőnek nagy tapasztalata van, de a Demokrata Párt bal szárnyán belül kifogások merültek fel jelölése ellen, mert chicagói polgármesterként az a vád érte, hogy el akarta leplezni az igazságot abban az ügyben, amelyben egy fehér bőrű rendőr 16 lövéssel agyonlőtt egy fekete tinédzsert. Biden elődjének, Donald Trump elnöknek tavaly márciusban már volt egy jelöltje a tokiói nagyköveti posztra, de mielőtt a jelölésről a szenátus szavazott volna, Trump elvesztette az elnökválasztást. Antony Blinken amerikai külügyminiszter kedden Jakartában kijelentette, hogy nemzetbiztonsági érdek az üres posztok betöltésére kiválasztott nagykövetek mielőbbi szenátusi jóváhagyása, ezért arra kérte a kongresszusi felsőházat, hogy gyorsítsa fel a jóváhagyási folyamatot.

A múlt hét végéig a Biden-kormány nagykövetjelöltjeinek mindössze 16 százalékát hagyták jóvá

– mutatott rá Blinken, hozzátéve, hogy az előző három adminisztrációnál hetven–kilencven százalékos volt ez az arány.

„Lényegében minden előttünk tornyosuló problémát illetően, legyen az Oroszország, Kína vagy nem állami szereplők, kifejezetten megnehezíti külpolitikánk érvényesítését az a tény, hogy nem áll rendelkezésünkre a terepen teljes nemzetbiztonsági és diplomáciai csapat” – mondta Blinken. Azt ígérte indonéziai látogatásán, hogy az Egyesült Államok erősíteni fogja katonai és gazdasági kapcsolatait ázsiai partnereivel, ellensúlyozandó Kína egyre erősödő befolyását az indiai-csendes-óceáni térségben.

Borítókép: Rahm Emanuel, Chicago korábbi polgármestere (Fotó: AFP/Getty Images/Alex Wong)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.