Azonnali lépéseket sürget a német kormánytól az ellenzékbe került CDU/CSU pártszövetség azzal kapcsolatban, hogy az Alkotmányvédelmi Hivatal (BfV) vezetője szerint jövőre számos terroristát engednek ki a német börtönökből.
Az országos és tartományi biztonsági és igazságügyi hatóságoknak most kell lépniük, hogy ne a lakosság szenvedje el a kárt
– nyilatkozta a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) napilapnak Alexander Throm, a CDU/CSU belügyi kérdésekben illetékes parlamenti képviselője. Thomas Haldenwang, a német belső elhárítás, a BfV elnöke múlt hétvégén nem árulta el, pontosan hány elítélt szabadon engedéséről van szó – egyáltalán hány terrorista tartózkodik jelenleg a német börtönökben –, csupán szabadulási hullámot emlegetett. A napilap szerint több tartományban kétszámjegyű a náluk fogva tartott terroristák száma.
A szövetségi bűnügyi hivatal (BKA) 630 embert tart nyilván közveszélyes, terrorcselekmény elkövetésére hajlandó iszlamistaként.
Az egyes tartományi igazságügyi minisztériumok nyilvántartása szerint azonban magasabb lehet ez a szám, hiszen csak Bajorországban 71 iszlamista terroristát tartanak fogva. Alexander Throm szerint terrorizmus esetében nem lenne szabad adatvédelmi aggályokra hivatkozni, szükség lenne egy országos nyilvántartásra. A FAZ-nak nyilatkozó terrorizmus-szakértő, Peter Neumann országos stratégia kidolgozását tartja szükségesnek, mint amilyen Hollandiában van érvényben.
Attól tartok sajnos, hogy először történnie kell valaminek, mielőtt ilyen intézkedéseket léptetnek életbe Németországban
– hangoztatta aggályait.
Hogy milyen fenyegetést jelentenek a börtönből kiengedett iszlamisták, azt a bécsi és a drezdai támadások óta tudjuk – jegyezte meg a FAZ. Drezdában tavaly októberben egy szíriai menekültként érkezett férfi késelt halálra egy német állampolgárt, azt megelőzően börtönben ült, amiért népszerűsítette az Iszlám Állam terrorszervezetet és iszlamista támadások előkészítésében vett részt. Bécsben tavaly novemberben ölt meg négy embert egy észak-macedóniai albán családból származó osztrák férfi, aki korábban azért került börtönbe, mert Szíriába akart utazni, hogy csatlakozzon az Iszlám Államhoz.
Németországban néhány nappal ezelőtt emlékeztek meg a 2016. december 19-én elkövetett berlini terrortámadásra: az elkövető egy elutasított tunéziai menedékkérő, Anis Amri volt, aki kamionnal belehajtott a karácsonyi vásárban szórakozó tömegbe. Csaknem száz embert megsebesített, tizenkét embert halálra gázolt. Hamburgban idén novemberben akadályoztak meg újabb iszlamista terrortámadást, amikor egy német–marokkói kettős állampolgár ügyében folytatott nyomozás során lefoglaltak lőpor előállítására és robbanószerkezet készítésére alkalmas anyagokat és tárgyakat.
Nagyon-nagyon komoly incidens történhetett volna, amelyre még nem volt példa Hamburgban
– nyilatkozta néhány héttel ezelőtt Andy Grote belügyi szenátor.
A BfV legutóbbi, júniusban közölt adatai szerint a szélsőséges iszlamista irányzatok németországi követőinek száma 28 715-re tehető.
Borítókép: A berlini terrortámadás ötödik évfordulójára emlékeznek (Fotó: AFP/Tobias Schwarz)