Az Egyesült Államok és Japán fokozza az együttműködést

Olyan sürgető kérdésekről tárgyaltak, mint az orosz–ukrán konfliktus vagy Észak-Korea rakétafenyegetései.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 01. 22. 8:14
Tokió, 2021. október 19. Észak-koreai rakétakísérletről szóló tévétudósítást néz egy tokiói járókelő 2021. október 19-én. A dél-koreai és a japán hadsereg közlése szerint Észak-Korea ballisztikus rakétát indított a Japán-tenger felé, folytatva a közelmúltban végrehajtott fegyverkísérletek sorozatát. MTI/AP/Szaszahara Kodzsi Fotó: Szaszahara Kodzsi Forrás: MTI/AP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok és Japán fokozza az együttműködést az olyan sürgető gazdasági és biztonsági kérdésekben, mint Kína növekvő befolyása, Észak-Korea rakétafenyegetései és az orosz–ukrán konfliktus – ebben állapodott meg egymással pénteki virtuális találkozóján Joe Biden amerikai elnök és Kisida Fumio japán miniszterelnök.

A nyolcvanperces online értekezlet után Kisida úgy fogalmazott:

Megállapodtunk abban, hogy együttműködünk a hasonló gondolkodású országok közötti kooperáció előmozdításában a szabad és nyitott indiai–csendes-óceáni térség megvalósítása érdekében. 

A japán miniszterelnök kijelentette, hogy ő és Biden elnök mindent megtesznek, hogy megakadályozzanak egy esetleges orosz inváziót Ukrajnában. Ezenkívül – mint mondta – szoros kapcsolatot tartanak fenn más szövetségesekkel, és továbbra is azt kommunikálják, hogy minden [orosz] támadásra határozott fellépéssel válaszolnak.

A pénteki találkozó után Biden a Twitteren közzétett bejegyzésében az Egyesült Államok és Japán közötti szövetségről azt írta, hogy az a béke és biztonság sarokköve az indiai–csendes-óceáni térségben és szerte a világon. A Fehér Ház közleménye szerint az amerikai elnök elismerését fejezte ki Kisida azon döntésével kapcsolatban, hogy növeli Japán védelmi kiadásait a közös fenyegetésekkel szembeni elrettentés megerősítése érdekében.

Mint írják, a két vezető egyetértett a kiberbiztonság megerősítésének fontosságában. Biden üdvözölte, hogy Japán és Ausztrália aláírta az úgynevezett kölcsönös hozzáférésről szóló kétoldalú védelmi és biztonsági egyezményt, amely szorosabb védelmi együttműködést tesz lehetővé. A Fehér Ház szerint Biden megerősítette az Egyesült Államok elkötelezettségét az 1960-ban Japán és az Egyesült Államok között létrejött biztonsági szerződés betartása mellett. Az amerikai elnök egyértelművé tette, hogy ez magában foglalja a Peking által magáénak vallott, ám japán fennhatóság alatt álló Tiaojü- (japánul Szenkaku-) szigetek kérdését is.

Biden és Kisida megvitatták a Covid–19-világjárvány megszüntetése érdekében tett erőfeszítéseiket, valamint gazdasági, kereskedelmi kérdésekről és az éghajlatváltozásról is tárgyaltak. A találkozót megelőzően, csütörtökön Washington és Tokió közös nyilatkozatot adott ki, amelyben felszólították az atomsorompó-szerződés részes feleit, hogy következő konferenciájukon próbáljanak meg érdemi eredményt elérni. 

Japán és az Egyesült Államok elismeri az atomsorompó-szerződést, mint ami elengedhetetlen az atomfegyverek elterjedésének megakadályozásához és azok teljes felszámolásának eléréséhez

– áll a közleményben. Amerikai sajtóinformációk szerint Kisida pénteken meghívta Bident, hogy tavasszal látogasson el Japánba, és az amerikai elnök elfogadta a meghívást.

Borítókép: Észak-koreai rakétakísérletről szóló tévétudósítást néz egy tokiói járókelő 2021. október 19-én. (Fotó: MTI/AP/Szaszahara Kodzsi)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.