Észak-Korea ismét ballisztikus rakétát indított a Japán-tenger, illetve a Dél-Korea által Keleti-tengernek nevezett terület felé szerdán a kora reggeli órákban
–közölte a dél-koreai vezérkari főnökök egyesített bizottsága.
A tájékoztatás szerint a rakétát egy szárazföldi platformról bocsátották fel. A bizottság azt is tudatta, hogy az Egyesült Államokkal együttműködve szorosan figyelemmel kísérik a helyzetet.
A japán kormány szintén tájékoztatott arról, hogy Észak-Korea elindított egy ballisztikus rakétát. A kelet-ázsiai ország legutóbb októberben hajtott végre ilyen tesztet. A ballisztikus rakétákkal végzett kísérleteket az ENSZ határozatai tiltják számára.
Phenjan évek óta folytatja a nukleáris robbanófejjel felszerelhető rakéták fejlesztését, ezért súlyos nemzetközi szankciókkal sújtották.
Az észak-koreai állami hírügynökség szeptember utolsó napjaiban arról számolt be, hogy kipróbáltak egy saját fejlesztésű hiperszonikus rakétát is.
Ezt a fegyvertípust gyakran forradalmi újításként emlegetik, mert a hiperszonikus rakéták viszonylag alacsony magasságon repülnek, és óránként nagyjából 6200 kilométert képesek megtenni, ami a hangsebesség ötszöröse. Elfogásuk a légvédelmi rendszerekkel éppen ezért igen nehéz.
Az Észak-Korea és az Egyesült Államok közötti tárgyalásokon nem történt előrelépés Phenjan nukleáris és rakétaprogramjának korlátozása terén azóta, hogy Kim Dzsong Un észak-koreai vezető és Donald Trump előző amerikai elnök 2019 februárjában Vietnamban csúcstalálkozót tartott.
Borítókép: észak-koreai rakétakísérletről szóló tévétudósítást néz egy tokiói járókelő 2021. október 19-én (Fitó: MTI/AP/Szaszahara Kodzsi)