A törvényjavaslat lehetővé tenné a brit határrendészet számára azt is, hogy egy „biztonságos harmadik ország” területére küldjék a menedékkérőt, amíg elbírálják kérelmét az Egyesült Királyságban. A törvényjavaslat arra is lehetőséget biztosít, hogy a tengeren tartózkodó migránsokat, akik a szigetországba igyekeznek, visszafordítsák onnan. A dokumentumban szerepel egy olyan törvényi rendelkezés is, amely ugyan kivételes esetben, de külön értesítés nélkül megfosztaná a meglévő brit állampolgárságuktól azokat, akik nemzetbiztonsági kockázatot vagy terrorveszélyt jelentenek az Egyesült Királyságra.
A brit belügyminiszter, Priti Patel azt mondta, hogy a törvényjavaslat az illegális bevándorlást és az embercsempészet elleni fellépést szolgálja, valamint a modern rabszolgaság megállítását célozza, illetve azt, hogy méltányosabbá tegye a jelenlegi menekültügyi rendszert. Szerinte ugyanis a törvény jobban védené azokat, akiknek valóban menedékre van szükségük, azokat pedig, akiknek nincs joguk ahhoz, hogy az Egyesült Királyság területén tartózkodjanak, könnyebben ki lehessen toloncolni.
A The Weekly Voice hírportál kiemelte, hogy a törvényjavaslat a Nagy-Britanniában élő hatmillió kisebbség jövőjét veszélyeztetné, ugyanis a kettős útlevéllel rendelkező brit állampolgárok többsége attól tart, hogy kiszolgáltatottabbá válnak és jogi úton történő megkülönböztetés áldozatai lesznek. David Davis konzervatív politikus például „civilizálatlannak” és „jogilag vitathatónak” nevezte a brit állampolgárságtól való megfosztás tervét. Imran Hussain, a Bradford East kerület munkáspárti parlamenti képviselője azt állította, hogy a javaslat „aránytalanul nagy hatással lesz a fekete, az ázsiai és más etnikai kisebbségek közösségeire”.