A manipulálási botrány óta először több lány jutott be az orvosi egyetemekre Japánban

2018-ban kiderült, hogy a legtekintélyesebb orvosi egyetemeken befolyásolták a felvételiket.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 02. 22. 16:42
Tokió, 2021. szeptember 4. Jrkelk Toki Sibuja vrosrszben 2021. szeptember 4-n. MTI/Koszticsák Szilárd Fotó: Koszticsák Szilárd Forrás: MTI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Először jutottak be nagyobb arányban lányok, mint fiúk a japán orvosi egyetemekre a felvételi eredmények manipulálása miatt kirobbant botrány óta.

Az új adatok szerint a felvételiző lányok 13,6 százaléka, a felvételiző fiúk 13,51 százaléka jutott be a 81 japán orvosi egyetem valamelyikére tavaly tavasszal írja a The Guardian.

Ez az első év, hogy a női jelentkezők jobban teljesítettek, mint a férfiak, mióta az oktatási minisztérium 2013-ban figyelemmel kíséri az eredményeket.

A legfrissebb eredmények ellentétesek azzal, amit az előző nyolc évben tapasztaltak, amikor a felvett férfiak aránya akár 2,05 százalékponttal is meghaladta a nőkét.

2018 decemberében közölte a japán oktatási minisztérium, hogy a kilenc legtekintélyesebb orvosi egyetemen manipulálták a felvételiket, hogy a fiú felvételizők vagy az ott végzettek rokonai előnybe kerüljenek. Az egyetemek  köztük a Tokiói Orvosi Egyetem, a Dzsutendo Egyetem, a Sova Egyetem és a Nihon Egyetem elismerte a csalást. Akkor azt ígérték, olyan szabályozást készítenek elő, amely biztosítja a tisztességes felvételi vizsgát a 2020-as tanévtől.

A manipuláció akkor derült ki, amikor a Tokiói Orvosi Egyetem egy szívességért cserébe helyet ajánlott az oktatási minisztérium egy vezető tisztségviselője fiának.

Az egyetemek azt mondták, szándékosan buktattak ki női felvételizőket, mert attól tartottak, hogy a nők nagyobb eséllyel hagynak fel az orvosi hivatással családjuk miatt, miközben az egész ország orvoshiánnyal küzd.

Az eredményeket manipuláló egyetemek közül hat esetében volt magasabb a nők közül felvettek aránya a férfiakénál 2021-ben. A botrány kirobbanása utáni évben csak az iskolák kis számában haladta meg a felvett nők aránya a férfiakét, és a 2021-es az első év, hogy országszerte magasabb a nők, mint a férfi felvételizők közül felvettek aránya.

Japánban az orvosnők aránya még mindig jelentősen kisebb, mint más fejlett országokban. 

Egy 2018-as felmérés szerint az orvosok csak 21,9 százaléka volt nő, ami a legalacsonyabb a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) országai közt. Ezekben az országokban 2015-ben 46 százalék volt a nők aránya az orvosok között.

Borítókép: Járókelők Tokióban 2021. szeptember 4-én (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.