Antony Blinken: Elkerülhető a konfrontáció Kínával

Az USA szerint az utóbbi időben Peking agresszívebben lépett fel az indiai–csendes-óceáni térségben.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 02. 11. 11:17
BLINKEN, Antony
Melbourne, 2022. február 11. Antony Blinken amerikai külügyminiszter részt vesz a Négyoldalú Biztonsági Párbeszéd (Quad) tagállamai külügyminisztereinek találkozóján Melbourne-ben 2022. február 11-én. MTI/AP/Reuters pool/Kevin Lamarque Fotó: Kevin Lamarque
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Nem elkerülhetetlen a konfrontáció Kínával, de az Egyesült Államoknak a szövetségeseivel együtt ki kell állnia a kínai agresszió által fenyegetett, szabályokon alapuló nemzetközi rend mellett – jelentette ki pénteken az amerikai külügyminiszter. Antony Blinken nem sokkal az ausztrál, indiai és japán kollégájával tartott találkozója előtt beszélt az ausztrál fővárosban, Canberrában. A négy nemzet alkotja az úgynevezett „négyes fogatot”, az indiai–csendes-óceáni demokráciák blokkját, amelyet Kína regionális befolyása ellen hoztak létre. A washingtoni diplomácia irányítója újságírói kérdésre, hogy elkerülhetetlen-e a konfrontáció Kínával az indiai–csendes-óceáni térségben, azt felelte: „semmi sem elkerülhetetlen”. Hozzátette:

azt hiszem, osztjuk az aggodalmakat, hogy az elmúlt években Kína agresszívebben lépett fel otthon és agresszívebben a régióban, sőt potenciálisan azon túl is.

Kifejtette: a négyes fogatot egyesíti a megerősítő jövőkép és a kötelezettségvállalás arra, hogy tagjai megvédjék a szabályokon alapuló nemzetközi rendet, amelynek kiépítésére rengeteg időt és energiát fordítottak. Blinken útjának célja megerősíteni az Egyesült Államok ázsiai érdekeit és azt a szándékát, hogy visszavágjon a térségben egyre erősödő kínai „érdekérvényesítő törekvéseknek”. Útján ellátogat a Fidzsi-szigetekre, Hawaiin pedig japán és dél-koreai kollégájával megvitatja az Észak-Koreával kapcsolatos ügyeket.

A kínai külügyminisztérium ezen a héten megvádolta az Egyesült Államokat: a kvartettet arra használja, hogy más országokat az amerikai demokrácia normáinak elfogadására kényszerítsen.

Kína az elmúlt években kereskedelmi büntetésekkel torolta meg, hogy Ausztrália útját állta a titkos külföldi beavatkozásnak belpolitikájába, kitiltotta a Huawei kínai technológiai óriásvállalatot a nagy infrastrukturális projektekből, valamint a koronavírus-járvány eredetének független vizsgálatát követelte. Scott Morrison ausztrál miniszterelnök az amerikai, japán és indiai külügyminiszterrel folytatott megbeszélése után kijelentette, megnyugtatta a kényszerítés elleni közös kötelezettségvállalás.

A ma megvitatott dolgok elsősorban arról szóltak, miképpen fogunk továbbra is kiállni az értékeink mellett [...], ami a leginkább összeköt bennünket

– mondta.

„Ezzel szembeszállunk azokkal, akik kényszeríteni akarnak minket” – tette hozzá az ausztrál kormányfő. Peter Dutton ausztrál védelmi miniszter csütörtökön azt mondta a parlamentben, hogy Ausztrália a második világháború óta a legbonyolultabb és potenciálisan katasztrofális regionális biztonsági környezettel néz szembe.

Borítókép: Antony Blinken amerikai külügyminiszter részt vesz a négyoldalú biztonsági párbeszéd (Quad) tagállamai külügyminisztereinek találkozóján Melbourne-ben 2022. február 11-én (Fotó: MTI/AP/Reuters pool/Kevin Lamarque)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.