Kiril Petkov miniszterelnök a tegnapi kormányülésen Sztefan Janev védelmi miniszter lemondását kérte, a minisztercseréről a parlament keddi rendkívüli ülésén fognak szavazni. A négypárti koalíciós kormány honvédelmi minisztere először azzal vívta ki bolgár atlantisták haragját még február elején, mint ahogy erről a lapunk (Bulgária inkább nem kér a NATO-katonákból (magyarnemzet.hu), is beszámolt, hogy véleménye szerint Oroszország nem jelent katonai fenyegetést a NATO-ra, és ezért a szövetség bulgáriai katonai jelenlétének erősítése nem szükséges, sőt ellentétes országa nemzeti érdekeivel. Akkor Petkov kormányfő nyomban elhatárolódott minisztere kijelentésétől. Elmondta, hogy ez nem a kormánya hivatalos álláspontja, csupán Janev magánvéleménye. Másnap a védelmi parancsnokság éves konferenciájának megnyitóján Janev visszakozott, már arról beszélt, hogy a térség ma a hidegháború óta a legnagyobb válsággal néz szembe.
A pohár akkor telt be, amikor Janev Ukrajna megtámadása napján nem volt hajlandó háborúként elismerni Oroszország ukrajnai invázióját, Putyin akcióit csupán katonai műveletnek minősítette
– ezzel kiverte a biztosítékot mind a jobboldali, mind a liberális körökben. Mindkét oldal politikusai a miniszter menesztését kérték a kormányfőtől, aláírásgyűjtés indult a miniszter lemondatására, ami tegnap meg is történt.
Egy miniszter nem beszélhet hadműveletről, amikor háborúról van szó. Egyetlen miniszternek sincs joga saját külpolitikához, amit a közösségi oldalán fejt ki
– mondta a miniszterelnök rendkívüli sajtótájékoztatón.
Vasárnap este Janev közösségi oldalán megírta, hogy nem mond le és a döntést a koalíciós partnerekre és az őt állítólag támogató politikai erőre bízta. Elmondása szerint személye egy olyan forgatókönyvnek az áldozata, amely nála kényelmesebb minisztert nevezne ki Bulgária számára a veszélyes döntések keresztülvitelére.
Szenvedő hazánk nem érdemli meg, hogy a nagyok játszmáiban feláldozzák
– írta Janev.
Petkov a koalíciós partnerekkel egyeztetve hozta meg döntését, a tegnapi kormányülésen, a védelmi miniszter lemondatásán kívül a Vlagyimir Putyin által bejelentett nukleáris készültség bevezetéséről és a bolgárok Ukrajnából történő evakuálásáról tárgyaltak. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy kormánydöntés értelmében Bulgária humanitárius segítséget nyújt Ukrajnának, de fegyvereket nem, csupán katonai karbantartó logisztikát küld a térségbe.
Rumen Radev államfő csalódottan fogadta jobbkezének számító Janev menesztését.
Háborús válság közben védelmi minisztert cserélni kockázatos dolog, ennek a felelősségét a koalíciós kormánynak kell vállalnia
– nyilatkozta. A kormánynak mindenesetre jól jön, hogy az államfő bizalmi emberének a menesztésével némileg szabadulnak Radev gyámsága alól.
Az Alpha Researh közvéleménykutató intézet 2022. februári kutatása szerint a bolgár lakosság alapvetően euró-atlanti orientáltságú, a megkérdezettek 58 százaléka pozitívan, a 29 közömbösen, 13 pedig negatívan ítéli meg az ország EU-tagságát. Más a helyzet azonban az ország NATO tagságát illetően: csupán 40 százaléka pozitívan, 26 közömbösen, 34 pedig negatívan ítéli meg.
A válaszadók 28 százaléka szerint erősíteni kell az ország NATO integrációját, 42 szerint nem kell erősíteni, 17 százaléka szerint el kell hagyni a Szövetséget, 13 nem tudja megítélni.
A közvéleménykutató geopolitikai felmérései szerint a bolgárok már nem annyira oroszbarátok, mint voltak korábban, inkább németbarátnak tekinthetők. A lakosság 70 százaléka szimpatizál a németekkel, 60 az oroszokkal, főleg a 60 évnél idősebbek gondolnak nosztalgiával a szovjet időkre.
Roszen Plevneliev, a 2012-2017 időszak bolgár köztársasági elnöke múlt hét csütörtöki nyilatkozatában úgy ítélte meg, hogy Rumen Radev államfő és bizalmasa Sztefan Janev a nemzetárulás feltételeit készítik elő, elszigetelik Bulgáriát Európában és a NATO-ban. A jobbközép kormányzó Demokratikus Bulgária párt elnöke, Atanasz Atanaszov közösségi bejegyzése szerint itt az alkalom semlegesíteni az orosz ügynököket Bulgáriában, akik az ország társadalmi-politikai életének minden szegletében megtalálhatók és védelmet élveznek. Az oroszellenes tábor közben követeli a szovjet emlékművek eltávolítását, a közelgő, a bolgár államiságot elhozó március 3-i, az orosz-török 1877/78 évi háború évfordulójával kapcsolatos állami ünnep eltörlését javasolják. Az oroszbarát erők közben tüntetéseket szerveznek a honvédelmi miniszter védelmében.
Az oroszbarátként számontartott Georgi Parvanov (2002-2012) volt államfő egyetértett a bolgár szolidaritás és partnerség fontosságában az EU és NATO iránt, de véleménye szerint a szolidaritásnak különböző formái vannak, ésszerű és békés döntéseket kell hozni. Az új védelmi miniszter személyéről még nem született kormánydöntés, de annyi bizonyos, hogy az atlantista héják köréből kerül ki.
Borítókép: Sztefan Janev, bolgár védelmi miniszter (Fotó: EUROPRESS/AFP/NIKOLAY DOYCHINOV)