Az irodájában lőttek agyon csütörtök este egy újságírót Mexikóban. A szemtanúk és egy helyi hírportál beszámolója szerint a két elkövető személyautóval érkezett Heber Lopez irodájához, és amíg az egyikük az autóban várakozott, a másik meggyilkolta a Noticias Web online hírportál vezetőjét. Az illetékes ügyész tájékoztatása szerint két személyt letartóztattak, azonban a nyomozás jelenleg is folyamatban van.
Lopez ezzel az ötödik meggyilkolt újságíró az idén a közép-amerikai országban.
„Az elmúlt évtized legmegrázóbb eseménye ez a mexikói sajtónaka” – nyilatkozta az eset kapcsán Jan-Albert Hootsen, az Újságírók Védelmével foglalkozó Bizottság (CPJ) mexikói képviselője. Hootsen az egyik Twitter-bejegyzésében azt is hozzátette, hogy Lopezt a munkája miatt gyilkolhatták meg. A CPJ felszólította a mexikói hatóságokat, hogy alaposan vizsgálják ki az esetet, ugyanis szerintük
a meggyilkolt újságírók ügyeinek 90 százaléka büntetlenül marad.
Mexikó az egyik legveszélyesebb ország az újságírók számára. Az Article 19 emberjogi szervezet adatai szerint 2000 és 2021 között 145 újságírót gyilkoltak meg a közép-amerikai országban. „Minden évben egyre rosszabb és rosszabb a helyzet” – nyilatkozta a szervezet egyik munkatársa, utalva arra, hogy míg tavaly kilenc újságírót gyilkoltak meg, addig az idei év első hat hetében már ötöt. A meggyilkolt újságírók miatt több városban is megemlékezéseket és tüntetéseket tartottak Mexikó-szerte, felhíva a figyelmet az eseményekre.
Az idén meggyilkolt öt újságíró közül egyébként hárman is részt vettek ugyanabban az éves szinten 23 millió dollár értékű szövetségi programban, amely közel 500 újságíró védelme érdekében született, de úgy tűnik, a hatóságok újságírók otthonát védő rendszere és a testőri védelem nem bizonyult elegendőnek.
Sok újságíró azért sem kéri a hatóság védelmét a bűnszervezetekkel szemben, mert nem bíznak az állami apparátusban, amely sokak szerintük inkább reagál az eseményekre és nem megelőzi azokat.
Hiába deklarált tehát a mexikói kormány 2006-ban háborút a szervezett bűnözés ellen, ez csak nagyobb erőszakhullámot eredményezett a közép-amerikai országban. Hootsen a Business Insidernek nyilatkozva elmondta: „Különösen veszélyes az újságírók számára Mexikóban az, amikor éppen olyan üggyel foglalkoznak, amely a bűnözői csoportok vagy a politikusok érdekével ellentétes.”
Egy szabadúszó újságíró szerint azt is alaposan meg kell válogatniuk, hogy milyen forrással kerülnek kapcsolatba, ugyanis a bűnszervezetek besúgókkal dolgoznak együtt, hogy így kerítsék kézre a szervezetük után érdeklődő újságírókat.
Az újságíró gyilkosságok kapcsán a mexikói elnök is megnyilvánult, Andres Manuel Lopez Obrador kijelentette: „Mindent megteszünk, hogy kivizsgáljuk az eseteket és megelőzzük további újságírók meggyilkolását.”
Az ígéretekre a CPJ részéről, Jan-Albert Hootsen úgy nyilatkozott: mexikói vezetés rendkívül közömbös állampolgárai helyzete iránt és Obrador elnök eddig sem mutatott valós szándékot a probléma megoldására, 2018-ban kezdődő elnöksége óta ugyanis 25 újságírót gyilkoltak meg.
Borítókép: Csak idén már öt újságíró esett a mexikói bűnszervezetek áldozatául munkája végzése közben (Forrás: Stringer/Reuters)