Európát hátrányosan érintenék a szankciók

Több európai vállalat számára létfontosságú az orosz piac, emellett az energiapiacot is negatívan érintenék az intézkedések.

2022. 02. 17. 20:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az uniós vezetők tegnap tárgyaltak az Oroszországgal szemben alkalmazandó büntetőintézkedés-csomagról, azonban ennek tartalmáról konkrétumokat még nem tudunk. 

Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter ugyanakkor szerdán beismerte: a Moszkva elleni szankcióknak globális következményei lennének.

Yellen a közelmúltban az Európai Unió és az Egyesült Államok által tervezett gazdasági és pénzügyi retorziók, valamint az orosz elnökhöz közel álló személyekkel szembeni egyéni korlátozó intézkedések bevezetése kapcsán ismerte el a szélesebb negatív következményeket. A szakember szerint a szankciós csomagnak súlyos hatásai lennének az orosz gazdaságra, ugyanakkor azt is kiemelte, hogy Oroszországnak meghatározó szerepe van a világpiaci olaj- és földgázszállításban, éppen ezért aggodalmát fejezte ki a büntetőintézkedések energiapiacra gyakorolt további negatív hatása miatt. Ennek kapcsán Washington szerdán biztosította európai szövetségeseit energiaügyi támogatásáról.

Az Európai Unió által bevezetett szankciók várhatóan az energetikai és pénzügyi szektort érintenék, de még kevés a pontos információ. 

Ugyanakkor az intézkedések több európai vállalat küldetését és érdekeit is alapjaiban sértenék.

Számos európai autógyártónak létfontosságú az orosz piac, sőt a Renault az egyik legnagyobb orosz autógyártót tulajdonolja, a BMW pedig egy orosz partneren keresztül gyárt gépjárműveket. Emellett az olasz Intesa SanPaolo bank oroszországi olasz vállalkozásokat támogat, míg a gumigyártó Pirelli gyárat üzemeltet az országban, a francia TotalEnergies olaj- és gázipari társaságnak pedig 19 százalékos tulajdona van a Novatek földgáztermelő vállalatban.

A szankciók kapcsán Joe Biden elnök kedden úgy nyilatkozott, hogy az Egyesült Államok vélhetően szigorúbban lép majd fel, mint szövetségesei. Az amerikai javaslat kiterjesztené a technológiai export tilalmat mindenre, amely amerikai alkatrészből vagy szoftverből készült. Míg az orosz üzletemberekkel és bankokkal szembeni szankció megakadályozná, hogy amerikai dollárban hajtsanak végre tranzakciókat, befagyasztva ezzel a számláikat. 

Ugyanakkor az bizonytalan maradt, hogy a szankciók sújthatják-e azokat az európai entitásokat, amelyek Oroszországgal üzletelnek.

Sokan megkérdőjelezik az Oroszország elleni szankciók értelmét, lévén a 2014-es szankciós, majd ellenszankciós politika ugyan csökkentette az orosz életszínvonalat, de megerősítette az agrárgazdaságot, vezető gabonaexportőrré téve Oroszországot. Mindemellett a Journal of Comparative Economics felmérése nyolcszor hatásosabbnak becsülte az ellenszankciókat, mint az európai intézkedéseket. A bécsi Wifo gazdaságkutató intézet az EU kieső export hatást százmilliárd euróra tette, amely a kisebb európai országokat kétszer–ötször jobban érintette, mint a nagyobbakat.

Borítókép: Az Európai Unió zászlaja (Fotó: Getty Images)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.