Dűlőre jutott a belga kormány az energiaárak ellensúlyozásának kérdésében
Több heti huzavona után Belgium szövetségi kormánya elfogadta és kihirdette az energiaárak ellensúlyozása érdekében elrendelt intézkedéseit. A friss konszenzus szerint a szociális alapon meghatározott energiatarifákat továbbra is a már korábban kijelölt rászoruló családoknak biztosítja a belga állam. A kedvezményes tarifával az érintett kilenszázezer háztartás, azaz csaknem kétmillió belga, azonban nemcsak az eredeti határidőig, azaz március végéig, hanem legalább június végéig számolhat.
A többi – átlagos vagy azon felüli jövedelemmel rendelkező – háztartás számára a belga kormány az elektromos áram árába épített forgalmi adót 21 százalékról hat százalékra csökkenti. Az intézkedés azonban csak négy hónapig marad érvényben. Ezenfelül az állam összesen száz euróval járul hozzá a háztartások fűtési költségeihez, függetlenül a fűtőanyag fajtájától. A száz eurót azonban mindenkinek a villanyszámláján írják majd jóvá, jelentette be a belga miniszterelnök, Alexander De Croo.
Hosszú távon pedig terítékre kerül az energiahordozók áfájának teljes reformja is. A belga háztartások és a családok támogatása érdekében meghozott intézkedések a belga államnak összesen egymilliárd eurójába kerül majd.
Forrás: RTL
Kampánytéma az egészségügyi ellátás hiánya Franciaországban
Egyre nagyobb problémát okoz Franciaországban az orvoshiány. Az akadozó egészségügyi ellátással vagy annak teljes hiányával sújtott területeket már évek óta „egészségügyi sivatagnak” nevezik a franciák. Míg 2016-ban „csak” 5,7 millió francia élt az egészségügyi sivatagok között emlegetett régiókban, 2019-ben már 7,4 millióan, és a helyzet azóta is romlik.
Az orvosi ellátás hiányát több tényező együttállása váltotta ki és tartja fenn Franciaországban. Például az, hogy az 1970-ben bevezetett létszámstopot – amely az orvosképzésbe felvehető egyetemisták számát korlátozta – csak ötven évvel annak bevezetése után törölte el Emmanuel Macron. Az egyetemekről most kikerülő fiatal orvosok pedig az egyébként is jól ellátott nagyvárosokban helyezkednek el, elutasítva a számukra nem vonzó vidéki életformát. A francia polgármestereket tömörítő szervezet (AMRF) ezért körkérdésben fordult a francia elnökválasztás jelöltjeihez, hogy ismertessék az égető problémára kidolgozott javaslatukat.
Marine Le Pen meghagyná a választás szabadságát az orvosok számára, azonban a pénzügyi ösztönzés különböző meggyőző formáit vezetné be. Éric Zemmour a szabadúszóként dolgozó orvosokat vonná be az államilag szervezett ellátásba, akiket kötelezne például a sürgősségi osztályokon ellátott ügyeletekre. Valérie Pécresse pedig négy évre emelné az általános orvosi képzés után a rezidensek kötelező gyakorlati képzését, amelynek az utolsó évét valamely egészségügyi sivatagban kellene letölteniük.
Forrás: CNEWS
Kétmillió pszichés zavarokkal küzdő gyermeket kezelnek Olaszországban
Az immár két éve tartó világjárvány felforgatta a megszokott életvitelt, többrétű zavarokat hagyva maga után. Egyre több serdülő korú fiatal és családja fordul szakemberhez a pszichés megpróbáltatások feldolgozására, a kialakult feszültségek és szorongások feloldására. A regisztrációk szerint jelenleg kétmillió kiskorú kezelése zajlik. A megszokott emberi kapcsolatok hiánya, a játék, a kikapcsolódás és a sportolási lehetőségek megvonása, a bezártság és egyedüllét okozta pszichés traumák egyre szembetűnőbben kerülnek a felszínre. A mentális és pszichés megterhelés okozta sérülések kezelésére egyre több olasz kórházban biztosítanak teret. Általános tünetként az agresszió, viselkedészavarok és szorongás tapasztalható, de a depressziós tünetek jelentkezése is gyakori. A terápiák a kiskorúak és családtagjaik szoros együttműködésével zajlanak.
Forrás: ANSA
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)