Németország felfüggeszti az Északi Áramlat 2 üzembe helyezését

Olaf Scholz német kancellár válaszlépést tett arra, hogy Oroszország elismerte a szakadár területek függetlenségét.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 02. 22. 13:52
SCHOLZ, Olaf
Berlin, 2022. január 19. Olaf Scholz német kancellár a kamera elõtt a berlini kancellárián, amint felszólal a koronavírus-járvány miatt a VF hagyományos davosi találkozója helyett Davos Agenda címmel videokonferencia formájában megrendezett tanácskozáson a Genf közelében fekvõ Colognyban az ötnapos esemény harmadik napján, 2022. január 19-én. MTI/AP/Pool/Markus Schreiber Fotó: Markus Schreiber
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német szövetségi kormány azonnali hatállyal felfüggeszti az Északi Áramlat 2 földgázvezeték üzembe helyezésének folyamatát, válaszul arra, hogy Oroszország a nemzetközi jog súlyos megsértésével elismerte a kelet-ukrajnai oroszbarát szakadár területek függetlenségét – jelentette be Olaf Scholz német kancellár kedden Berlinben.

Az elmúlt események tükrében újra kellett értelmeznünk az Északi Áramlat 2-vel kapcsolatos helyzetet

– tette hozzá. 

A kancellár elmondta: felkérte a gazdasági minisztert, hogy tegye meg a már elkészült vezetékrendszer üzembe helyezéséhez nélkülözhetetlen tanúsítványok kiadásának felfüggesztéséhez szükséges közigazgatási jogi lépést.

Aláhúzta, hogy Oroszország a szakadár területek elismerésével nemcsak a nemzetközi jogot és a kelet-ukrajnai konfliktus rendezéséről szóló minszki megállapodást sértette meg, hanem az ENSZ Alapokmányát és az összes többi nemzetközi megállapodást is, amelyhez az utóbbi fél évszázadban csatlakozott.

Ez a magatartás nem talál támogatásra a nemzetközi közösségben, és szigorú büntetőintézkedéseket tesz szükségessé

– mondta Olaf Scholz.

A Balti-tenger alatt lefektetett Északi Áramlat 2 közvetlenül, Ukrajna megkerülésével köti össze Oroszországot Németországgal, és évi 55 milliárd köbméter földgáz szállítására alkalmas. 

A gázvezetékkel százmilliárd köbméterrel, vagyis a kétszeresére nőne a két ország között szállított földgáz mennyisége. 

Az Egyesült Államok és számos európai ország ellenezte az építkezést amiatt, hogy Nyugat-Európa nagyobb mértékben függne az oroszoktól az energiaellátásban az Északi Áramlat 2 miatt, és ez kiszorítaná az amerikai cseppfolyósított földgázt a piacról.

Kérdésre válaszolva Olaf Scholz kifejtette: a kelet-ukrajnai válság elmélyülése nem változtat azon, hogy a szövetségi kormány nem ad ki exportengedélyt válságövezetbe irányuló fegyverszállításra, vagyis Ukrajna továbbra sem kaphat német fegyvereket. Ugyanakkor Németország Ukrajna első számú pénzügyi támogatója, és az is marad – húzta alá.

Borítókép: Olaf Scholz (Forrás: MTI/AP/Pool/Markus Schreiber)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.