Baerbock: Az orosz agresszió igazolja az Ukrajnának küldött fegyverszállítmányokat

A német külügyminiszter szerint nem szabad Putyin követelésének eleget tenni, miszerint rubelban kell fizetni az energiahordozókért.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 03. 26. 17:11
BAERBOCK, Annalena;
Berlin, 2022. február 27. Annalena Baerbock német külügyminiszter az ukrajnai helyzetrõl beszél a német szövetségi parlament (Bundestag) ülésén Berlinben 2022. február 27-én. Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én rendelte el katonai mûvelet végrehajtását a Donyec-medencében, leszögezve, hogy Oroszország tervei között nem szerepel Ukrajna megszállása, ugyanakkor törekedni fog az ország demilitarizálására. Az orosz erõk mindazonáltal Ukrajna más térségei, így a fõváros ellen is hadmûveletet folytatnak, és támadást indítottak a Moszkva-barát szakadárok is az általuk ellenõrzött kelet-ukrajnai területeken. Az ukrán vezetés hadiállapotot vezetett be. A felek halálos áldozatokról és sebesültekrõl is beszámoltak. A nemzetközi közösség sorra jelent be büntetõintézkedéseket Moszkva ellen. MTI/EPA/Clemens Bilan Fotó: Clemens Bilan
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Annalena Baerbock német külügyminiszter szerint az Oroszország által indított háború igazolja az Ukrajnának küldött fegyverszállítmányokat.

– Ha a világ megváltozik, a politikának is változnia kell

− mondta Baerbock pártja, a Zöldek regionális konferenciáján szombaton az északkelet-németországi Cottbus városban. – Azért támogatjuk az ukránokat, hogy meg tudják védeni magukat, és képesek legyen harcolni az országuk békéjéért és biztonságáért − tette hozzá.

A Németországot is tagjai közé soroló NATO tagállamainak vezetői a héten találkozót tartottak, és − mások mellett Jens Stoltenberg főtitkár közlése szerint − világossá tették, hogy a NATO nem részese a konfliktusnak, és nem szállít fegyvereket Ukrajnába.

A német külügyminiszter szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök „nemzetközi jogba ütköző agressziója nemcsak Ukrajna szuverenitása és a negyvenmillió ukrán elleni támadás, hanem Európa békéje elleni támadás is”. 

Ugyanakkor aláhúzta, hogy nem lehet közvetlenül beavatkozni a háborúba, mert az veszélybe sodorná az Ukrajnával szomszédos NATO-tagállamokat.

Annalena Baerbock hangsúlyozta, „fontos a lehető leghatározottabban elítélni ezt a háborút, és egyértelműen megnevezni, ki az, aki ennek véget vethetne, és ez a személy az orosz elnök”.

Kitért az Oroszország ellen kivetett szankciókra is, amelyek szerinte láthatóan működnek, hiszen Putyin hirtelen azt kezdte követelni, hogy a gázszállításokért rubelben fizessenek. Ennek a követelésnek a külügyminiszter szerint nem szabad engedni, 

mert a gázszállításokról kötött szerződésekben euróban vagy dollárban történő fizetést rögzítettek, és ezért a vásárlók euróban vagy dollárban fognak fizetni.

„Nem megyünk bele ebbe a játékba” − jelentette ki.

Az ukrán menekültekről szólva Baerbock utalt arra, hogy repülőjáratokat indítanak az emberek kimenekítésére európai országokba és Észak-Amerikába. – Több ezer ilyen járat lesz. Várhatón nyolc–tízmillió menekülttel kell számolni, és mindannyiukat be fogjuk fogadni − mondta a német külügyminiszter.

Borítókép: Annalena Baerbock német külügyminiszter (Fotó: MTI/EPA/Clemens Bilan)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.