Annak ellenére, hogy hivatalosan már 1962-ben megszerezte a függetlenségét, Jamaica technikailag továbbra is a brit korona alá tartozik; papíron még mindig II. Erzsébet angol királynő az uralkodójuk. Jamaica 1707-ben lett a brit birodalom gyarmata és a nemzetközi rabszolga-kereskedelem egyik fontos központja lett, brit kereskedők hatalmas vagyonokat szereztek ezáltal. Akkoriban csak a portugálok szereztek hasonló mértékű pénzeket a kontinentális rabszolga-kereskedelemmel.
Most azonban bocsánatkérést és jóvátétel megfizetését követelnek Jamaicában a több száz évig tartó rabszolgaság okozta sérelmekért tüntetők annak apropóján, hogy a brit trónörökös, Vilmos herceg feleségével, Katalin hercegnével karibi körútjukat teljesítik, II. Erzsébet királynő megkoronázásának 70. és Jamaica függetlenségének 60. évfordulója alkalmából.
A luxus és az életstílus, amiben élnek, hogy ingyen bejárják a világot, az az én dédnagyanyám és -nagyapám vére, könnyei és verejtéke eredménye
– nyilatkozta Opal Adisa nyugalmazott professzor, a tüntetések egyik résztvevője. Noha a helyi idő szerint kedd délutáni érkezést a repülőtéren meleg fogadtatás várta, a karib-tengeri ország fővárosának központjában néhány száz aktivistából, professzorból, politikusból és közéleti szereplőkből álló csoport, a monarchiától való elszakadás és a nagyobb függetlenség mellett tüntetett.
A tüntetők véleménye szerint a királyi család és nem pedig ők a haszonélvezői a rabszolga őseik munkájának, ezért illetné meg őket a „gazdasági és társadalmi jóvátétel”. Kingstonban ezért megfelelő kórházak építését, a fiatalok felsőoktatási képzésének fejlesztését és az egyenlő földosztást várják a brit uralkodótól.
A brit királyi család évszázadokon át részt vett, sőt esetenként ösztönözte is az afrikaiak tömeges kereskedelmét és rabszolgasorban tartását. A britek egyébként 1833-ban eltörölték a rabszolgaságot, és húszmillió angol fontot fizettek a rabszolgatartó családoknak a veszteségért, amiért „többé már nem áll rendelkezésükre az ingyen munkaerő” (ez mai értéken 2,4 milliárd font, vagyis körülbelül 1100 milliárd forint).