Kilakoltatják állami protokollvillájából Traian Basescut

A volt román államfő a kommunizmus idején besúgó volt.

MTI
2022. 03. 28. 16:55
-
Romanian President Traian Basescu leaves the polling station with his wife Maria Basescu after he casted his ballot in Bucharest, Romania on December 9, 2012, today Romanians vote for a new parliament. The centre-left ruling coalition of Prime Minister Victor Ponta is on course for a large victory, an outcome that would create a bitter cohabitation with centre-right President Traian Basescu. AFP PHOTO / DANIEL MIHAILESCU (Photo by DANIEL MIHAILESCU / AFP) Fotó: EUROPRESS/AFP/DANIEL MIHAILESCU
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kilakoltatják állami protokollvillájából Traian Basescu volt román államfőt, akiről a múlt héten állapította meg jogerősen a legfelsőbb bíróság, hogy egyetemi hallgatóként együttműködött az egykori kommunista titkosszolgálattal, a Securitatéval – közölte hétfőn a Mediafax hírügynökség. Az állami protokollingatlanokat kezelő közhasznú társaság (RA-APPS) szerint Basescunak a bírósági ítélet jogerőre emelkedésétől számítva 60 napon belül ki kell költöznie abból a bukaresti, Gogol utcai ingatlanból, amelyet a volt államfők előjogait szabályozó törvény értelmében utaltak ki számára. A kormányőrség (SPP) már múlt héten közölte, hogy nem biztosítja tovább a volt elnök védelmét.

Romániában a volt államfőnek megbízatása lejárta után állami protokollingatlant, irodavezetőt és titkárt, kormányőrségi védelmet, szolgálati autót bocsátanak rendelkezésére, és a mindenkori tisztségben lévő elnök járandóságának 75 százalékára jogosult. 

A 2001-es törvény szerint ezekre az előjogokra azonban nem jogosult volt román államfő, ha azért szűnt meg a megbízatása, mert népszavazással leváltották, vagy valamilyen bűncselekményért jogerősen elítélték. 

A román parlament tavaly – éppen a Basescuval kapcsolatban felmerült besúgóvád miatt – törvénymódosítást fogatott el, amely szerint abban az esetben is megvonják az előjogokat, ha volt államfőről jogerős, végleges ítélet állapítja meg, hogy a Securitate besúgója vagy alkalmazottja volt. 

Basescuról újonnan feltárt dokumentumok alapján 2019-ben állapította meg a román átvilágítási testület, a Securitate Irattárát Tanulmányozó Országos Tanács (CNSAS), hogy jelentett a kommunista titkosrendőrségnek. 

A CNSAS közölte, hogy a Securitate már diákkorában, 1972-ben beszervezte Basescut, aki a tengerészeti egyetemen Petrov fedőnév alatt írt volt kollégáiról elmarasztaló jelentéseket.

Korábban az átvilágítási testület több ízben is igazoló jelentést állított ki arról, hogy Basescu nem volt besúgó, különben a hatályos törvények értelmében nem is vállalhatott volna közhivatalt.

Az államfői tisztséget tíz éven keresztül betöltő Basescu – akinek mandátuma idején az alkotmány betartása felett kellett őrködnie és többek között a bírák kinevezése és felmentése is hatáskörébe tartozott – nem ismerte el a román igazságszolgáltatás döntését, a múlt heti végzés után annyit írt közösségi oldalán, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróságánál (EJEB) panaszolja be Romániát.

A jelenleg hetvenéves Basescu 2004 és 2014 között volt Románia elnöke, államfői megbízatása lejárta után megalapította a Népi Mozgalom Pártot (PMP), amelynek színeiben előbb szenátor lett, majd 2019-ben európai parlamenti mandátumot szerzett. Pártja a 2020-as parlamenti választáson kiesett a bukaresti parlamentből, miután nem érte el az ötszázalékos bejutási küszöböt.

 

Borítókép: Traian Basescu 2012-ben (Fotó: AFP/Daniel Mihailescu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.