– Már korábban elváltak az útjaik Marine Le Pennel. „Páholyból” nézte a mostani francia választási kampányt?
– Nem mondanám. Bécsben élek a családommal, geopolitikai kutatásokkal foglalkozom, de sokat járok Párizsba. Kommentátor vagyok a CNews jobboldali hírcsatornánál, ahol mostanában különösen az orosz–ukrán háborúról kérdeznek. De kapcsolatban voltam Éric Zemmour embereivel és a Köztársaságiak (LR) pártjával is.
– Hogyan értékeli az elnökválasztás eredményét?
– Le Pen ugyan javítani tudott a korábbiakhoz képest, de az eredmény azt tükrözi, hogy a globalizáció nyertesei és a nagyvárosokban élők diadalmaskodtak annak vesztesei, köztük a vidéki periférián élők felett. Az ország két részre szakadt.
– Mi lehet a francia jobboldal új stratégiája?
– Zsákutcába kerültünk. Nehéz lesz kievickélni a mostani helyzetből, amelynek a foglyai lettünk. Zemmour, aki a kampányban bírálta Le Pent, most „udvarol” neki. A francia jobboldal klasszikus (utód)pártja, a Köztársaságiak, próbál túlélni. Úgy tudom, egy részük Emmanuel Macront támogatva szívesen részt venne a következő kormányban.
Más lenne a helyzet, ha létezne egységes jobboldali párt, de a jobboldal most töredezett az LR, Zemmour Visszahódítás nevű pártja és Le Pen Nemzeti Tömörülése között.
– Visszatérne Le Pen külpolitikai csapatába?
– Minden lehetséges. Már az első forduló előtt az ő támogatására szólítottam fel, noha mélyen belül Zemmourral szimpatizáltam inkább. De láttam, hogy politikailag nem életképes. Mindenesetre aktív maradok ebben a politikai táborban, és egységes jobboldali pártot szorgalmazok, egy EU-kritikus, de nem szélsőségesen unióellenes pártot.
– Mit vár Macron második elnöki ciklusától? Inkább gazdasági vagy szociális nehézségekkel kell számolnia? Utóbbiak közé sorolhatjuk a tömeges bevándorlást is.
– Jól látható, hogy az orosz–ukrán háborúból, Oroszország és a NATO-tagállamok megromlott viszonyából fakadó külső kihívások ráerősítenek a meglévő belső problémákra. Az optimista forgatókönyv szerint a háború ugyan Ukrajna határain belül marad, de a gazdasági helyzet ekkor is elkerülhetetlenül romlik. Megugrott az infláció, az orosz energiafüggőséget pedig – Európa más államaihoz hasonlóan – Franciaország sem tudja gyorsan felszámolni, noha a többiekhez képest alacsony, húszszázalékos az orosz kitettsége.
Tovább emelkedik majd az energia, a nyersanyagok, az élelmiszerek ára. Mindez tovább nyitja az ollót a módosabb és a szegényebb társadalmi csoportok között Franciaországban.
Nagyon világosan látszik az elnökválasztási eredményekből az ország politikai szociológiája: a módosabbak és az idősebbek Macronra, a szegényebbek és a fiatalabbak Le Penre szavaztak. Sőt a 25 és 50 év közöttiek többsége is. Ez ugyanis az az aktív réteg, amely a legtöbb gazdasági nehézséggel szembesül, amikor például új lakást akar venni vagy fizetni akarja a számláit.