Egyetlenegyszer, húsz éve fordult elő korábban, hogy a hivatalban lévő francia elnök (Jacques Chirac) úgy újrázzon, hogy arányaiban olyan kevés polgár szavazzon rá az első körben, mint idén Emmanuel Macronra. Utóbbi vasárnapi győzelme a nevető harmadiké: noha minden száz szavazóból csak 28-nak esett rá az elsődleges választása, a gyökeres változásokat sürgetők immár húszmilliósra dagadt táborában a radikális jobboldal és a radikális baloldal hívei egymást őrölték fel a kétfordulós rendszerben. Ugyanakkor a bevándorlásellenes Marine Le Pen a veresége ellenére egyre fontosabb tényezővé válik, és egyre több átlag franciát kell lefasisztázniuk azoknak, akik leragadtak az 1945 előtti történelemnél. Míg Jean-Marie Le Pen 2002-ben öt és fél millió voksot kapott – már ebből összeurópai botrány lett –, a lánya, aki átfazonírozta a pártjukat, most 13,3 milliónál tart, a szintén bevándorlásellenes Éric Zemmour híveit is maga mögé állítva. Akármit tervez Macron a következő öt évre, a jobboldal szempontjaira nem hányhat fittyet. Nem tartható az a bevándorláspolitika, amely évente több százezer bevándorlót vonz az országba, miközben a kultúrájukra oly büszke franciák egyre nagyobb része érzi úgy: idegen lett a saját hazájában. Egy megdöbbentő felmérés szerint a 61 százalékuk véli úgy, a „nagy népességcsere” minden bizonnyal vagy valószínűleg bekövetkezik majd Franciaországban, azaz – idézzük a felvetést, amellyel egyetértettek – „az európai, fehér és keresztény népességet kihalás (sic!) fenyegeti az Észak-, illetve Fekete-Afrikából érkező muszlim bevándorlás következtében”. Elkerülhetetlen lesz valamiféle irányváltás, ha a párizsi elit 2027-re nem akar húszmillió Le Pen-szavazót. Annyival ugyanis már lehet elnökválasztást nyerni.
A globalista, kellően simulékony Macron, akitől azért a nemzeti pátosz sem idegen – a francia forradalomban az ilyet hívták mocsárnak, se ide, se oda nem tartozónak – tehát marad, de nézzük ennek a jó oldalát! Az EU intézményeiben az alapító tagállamok képviselői a legbefolyásosabbak. A bevándorlás- és genderellenes, szuverenista magyar politika az áthidalhatatlan világnézeti nézeteltérések miatt csak korlátozottan számíthat a kormányprogramja szerint is nyíltan bevándorlótársadalmat hirdető Németországra és a Benelux államokra. (A gazdasági kapcsolatok ezt remélhetőleg minél kevésbé sínylik meg.) Macron viszont tavaly nálunk járt a visegrádi–francia csúcson. Az ott elhangzottak alapján számítani lehet arra, hogy pragmatikusan és kellő belátással viszonyul majd a számára szomorú tényhez: az EU keleti felén, Lengyelországban és Magyarországon bevándorlás- és genderellenes, szuverenista kormányok irányítanak.
Macronnak még az apja sem élt, amikor Robert Musil (magyar hangja Tandori Dezső) jellemrajzot adott a nem kifejezetten ideologikus elnökről: „Mindig egy lehetséges összefüggés határozza meg, mit tart erről-arról. […] Minden átalakulhat, rész az egészben, megszámlálhatatlan egészekben méghozzá, amelyek feltehetően valami felsőbbrendű egészhez tartoznak – ez utóbbiról azonban fogalma sincs.” Macront alapvetően a gloire és a grandeur, a dicsőség és a nagyság érdekli. Fordított Angela Merkel, aki nem a saját nemzeti érdekét takarja le uniós lepellel, hanem legszívesebben az EU-ra tűzné ki a francia trikolórt. Közös nevező lehet vele az erős unió építése – de két pólussal, nem a mi térségünk rovására. Találkozhatnak a magyar és a francia törekvések az energiabiztonságban (atompártiság) vagy abban is, amire kínosan emlékeztet az ukrajnai háború: az európai országok – legyenek bár NATO-tagok – nem lehetnek kiszolgáltatva az amerikai érdekeknek.
További A Helyzet híreink
Borítókép: Emmanuel Macron francia elnök (Fotó: EPA/Christophe Petit Tesson)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Kései nekrológ
2010 előtt megtudtuk: a lízingtrükközéshez ért, ügyes szónok és ravasz intrikus, ám kormányzásra alkalmatlan. 2010 után pedig kiderült: nagy harcos.

Oroszlán
A világ nagyon új. Modern. Az Apostoli Szentszék pedig egy kétezer éve fejlődő, alakuló, változó épület, amely mindenkor reflektált a világra.

Indiai-pakisztáni konfliktus: atomkrízis küszöbén
A kasmíri kérdés épp olyan megoldhatatlannak tűnik napjainkban, mint az 1947-es felosztáskor.

Dark Weber hazudik
Ukrajna nem hozzáadott érték, hanem csőd.
Véleményváró
Tovább az összes cikkhez
Béke legyen veletek!

Úton a demográfiai katasztrófa felé

Mégis, kinek a győzelme?

Petőfi időszerűbb, mint valaha
A szerző további cikkei
Tovább az összes cikkhez
Ne folytassa, Merz!
A német keresztény uniópártok még soha nem tartották ennyire a kezükben Európát, mint most.

Trump viharos száz napja
A FÖLD ÁRNYAS OLDALA – Az amerikai elnök nagy elszántságot mutat második hivatali ciklusa kezdetén.

Teljes elsötétítés
Sokunk otthonában nincs bekészítve sem gyertya, a gáztűzhelyt is lecseréltük, taxit csak feltöltött mobilról tudnánk hívni, meg talán érdemben beszélgetni is elfelejtettünk.

Drukkoljunk-e Friedrich Merznek?
A FÖLD ÁRNYAS OLDALA — A migráció lesz a következő évek egyik sorsdöntő kérdése Németországban.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Gyurcsány volt felesége mindenképpen felvenné Ukrajnát az EU-ba

A testvérem mondta meg, hogy kirúgtak az olimpiai csapatból

Fekete Dávid friss videóban mutatta meg súlyos betegen született kisfiát

Hivatalos: meggondolták magukat a kínaiak a szegedi Byd-gyárról – mégse csak elektromos autókat fognak gyártani, de ennek megvan az oka

Nincs kivétel, Szoboszlai Dominik csapata nem tarthatja meg a bajnoki kupát

Megtörte a csendet Erdő Péter: kiderült, hogy nyerte meg a pápaválasztást XIV. Leó

A Fradi edzője elvesztette az öltőzöt, aminek súlyosak a következményei

Megmenti a gyümölcsfát a kiszáradástól a Lidl pár ezer forintos kincse

Ezért válik el Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára

Az fájhat igazán Bognár Györgynek, amit Robbie Keane mondott

Ez gyors volt! Máris kiderült mi áll Gyurcsány Ferenc lemondása mögött

Gulácsi Péter mindent elveszített, Lőw Zsolttal nem beszél magyarul
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Kései nekrológ
2010 előtt megtudtuk: a lízingtrükközéshez ért, ügyes szónok és ravasz intrikus, ám kormányzásra alkalmatlan. 2010 után pedig kiderült: nagy harcos.

Oroszlán
A világ nagyon új. Modern. Az Apostoli Szentszék pedig egy kétezer éve fejlődő, alakuló, változó épület, amely mindenkor reflektált a világra.

Indiai-pakisztáni konfliktus: atomkrízis küszöbén
A kasmíri kérdés épp olyan megoldhatatlannak tűnik napjainkban, mint az 1947-es felosztáskor.

Dark Weber hazudik
Ukrajna nem hozzáadott érték, hanem csőd.