Életfogytiglani börtönt kapott a „Beatles” terroristája

Az Iszlám Állam hírhedt kivégzőosztagának minden tagja rács mögött van vagy meghalt.

2022. 04. 15. 10:23
FILES-US-BRITAIN-JUSTICE-IS-ELSHEIKH-VERDICT Fotó: HANDOUT
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte a virginiai szövetségi bíróság El Shafee Elsheikhet, azt a szudáni származású, de brit állampolgárságú terroristát, aki az Iszlám Állam soraiban Szíriában részt vett legalább négy amerikai, továbbá két brit és két japán kivégzésében. 

A kivégzőosztag négytagú bandája angol akcentusuk miatt – a rock banda után – „Beatles” néven híresült el.

A lefejezéseket videóra is vették, amit az internetre feltöltve felhasználtak a terrorszervezet propagandájának terjesztéséhez. A narancssárga rabruhába öltöztetett túszok kegyetlen meggyilkolásáról forgatott képsorok az egész világot bejárták és megrázták.

A tárgyaláson vallomást tettek az áldozatok hozzátartozói, valamint olyan szerencsésebb túszok, akik kiszabadultak az Iszlám Állam fogságából. Felidézték, hogy őreik rendszeresen verték, kínozták és megalázták őket, kutyaneveket adtak nekik, de olyan is előfordult, hogy a raboknak órákon át egymással kellett megküzdeniük, a vesztes pedig további bántalmazást kapott. 

Apa, bénult vagyok. Már félek harcolni. Egy részem még reménykedik. De egy másik részem már tudja, hogy meg fogok halni

– idéztek egy áldozat leveléből, amelyet társa juttatott ki.

Fotó: Saul Loeb

El Shafee Elsheikh a média beszámolója szerint rezzenéstelen arccal vette tudomásul az ítéletet. A férfi korábban tagadta bűnösségét, állítása szerint „csak az Iszlám Állam egyszerű harcosa volt, aki a muszlimok szenvedése miatt utazott Szíriába”. Azzal védekezett, hogy rosszul azonosították; amit arra alapozott, hogy a túszok saját bevallása szerint sosem látták fogvatartóik arcát.

A most 33 esztendős terroristára életfogytiglani börtönbüntetés vár a szabadulás esélye nélkül.

 A szélsőségest még 2018-ban fogták el a szíriai kurdok, amint Törökországba próbált menekülni más társaival együtt. Ezután átadták az Irakban állomásozó amerikai csapatoknak, onnan pedig az Egyesült Államokba szállították. A BBC értesülései szerint az Egyesült Királyság egy összetett megegyezés alapján egyezett bele, hogy a tengerentúlon álljon bíróság elé, amelynek egyik feltétele, hogy nem végzik ki. Virginia államban egyébként is eltörölték a halálbüntetést.

Ezzel az egykor rettegett „Beatles” minden tagja meghalt vagy rács mögé került. 

A kivégzőosztag vezetőjével, a Dzsihád John néven ismertté vált terroristával egy amerikai dróncsapás végzett még 2015-ben. Egy másik szélsőséges elismerte bűnösségét, és már börtönbüntetését tölti az Egyesült Államokban. Végül negyedik tagjukat Törökországban tartják fogva, kiadatásáról tárgyalnak.

 

Borítókép: El Shafee Elsheikh portréja (Fotó: Europress/AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.