A muszlimok beilleszkedési nehézségeinek kérdése lett az egyik központi témája a francia elnökválasztási kampánynak, egy héttel az április 24-i második forduló előtt. Az április 10-i első fordulóban a szavatok 23,1 százalékát megszerző Marine Le Pent, a jobboldali Nemzeti Tömörülés vezetőjét egy fejkendős muszlim asszony vonta kérdőre pénteken, amikor a politikus egy dél-franciaországi piacon kampányolt a szavazatokért.
Le Pen már korábban bejelentette, hogy megválasztása esetén minden nyilvános helyen betiltja a muzulmán fejkendő viselését, a szabályszegőket pedig pénzbírsággal sújtja.
Mint fogalmazott: az elmúlt húsz évben a fejkendőt az iszlamisták egyenruhaként, az iszlamista fundamentalizmus erősödésének demonstrálására használták. – Ez nem igaz! Idős asszonyként kezdtem el viselni a fejkendőt. Számomra azt jelképezi, hogy nagymama vagyok – reagált a muszlim nő Le Pen kijelentésére. Az elnökjelölt azonban hangsúlyozta: egyes területeken megbélyegzik azokat a nőket, akik nem viselnek fejkendőt.
Elemzők szerint Le Pen az elmúlt időszakban mérsékeltebb bevándorlás- és iszlámellenes hangnemet ütött meg, ennek köszönhetően növelni tudta támogatottságát, s a felmérések szerint
az elnökválasztás második fordulójában csupán 53:47 százalékos arányú vereséget fog elszenvedni Emmanuel Macron hivatalban lévő államfőtől.
Ez jelentős javulás a kettejük közötti 2017-es megmérettetéshez képest, amikor Macron a voksok 66 százalékát szerezte meg, a Nemzeti Tömörülés pedig sokak szemében túlságosan szélsőséges párt volt.
A globalista-centrista irányvonalat képviselő Macron is igyekezett a jobboldali szavazatokra hajtani elnöksége öt évében, elsősorban a bevándorláspolitikában hozott intézkedéseivel. Az első fordulót 27,8 százalékos eredménnyel megnyerő államfő 2020 őszén hirdette meg az iszlám szeparatizmus elleni harcát, miután több iszlamista merényletre került sor. Annak az évnek az októberében fejezte le a nyílt utcán egy csecsen dzsihadista Samuel Paty történelemtanárt, amiért a szólásszabadságról tartott óráján Mohamed prófétáról készült karikatúrákat is bemutatott.
Tavaly mintegy száz mecsetet és szervezetet zártak be, amelyekben a vád szerint radikális tanokat hirdettek.
A tavaly elfogadott törvény értelmében az állam nagyobb rálátást kapott a külföldi finanszírozású mecsetek működésére, megszigorították a vallási alapítványi iskolák ellenőrzését, valamint a poligámia és a kényszerházasság elleni intézkedéseket is. Hároméves kortól minden gyereknek kötelező az óvodába járás.