Sanghaj lakosai a kínai közösségi média, a Weibo felületén arról panaszkodnak, hogy nem jutnak élelemhez. Néhányan egyenesen arról számolnak be, hogy éheznek. A koronavírusos esetek számának felfutása miatt ugyanis lezárták Kína legnagyobb és legnépesebb városát,
a zárlat miatt pedig túlterheltek a futárszolgálatok, a boltok weboldalai, de még a kormányzati elosztás is problémás.
Mások amiatt aggódnak, hogy az idős vagy a technológiához kevésbé értő lakosok hogyan fogják túlélni a lezárásokat. A városi tisztviselők elismerték az élelmiszerhiányt, mondván, hogy Sanghajban van elegendő rizs, tészta, gabona, olaj és hús, de késik az elosztás. Az alpolgármester ehhez hozzátette, hogy a város megpróbál újra megnyitni néhány piacot és élelmiszerüzletet.
A kikötővárosban szigorú szabályok uralkodnak, a lakosokat otthonukba zárták, és még a bevásárlást is megtiltották nekik. Minden helybélinek rendszeresen teszteltetnie kell magát.
Akiknek a tesztje pozitív, nem szigetelhetik el magukat otthonukban, még akkor sem, ha állapotuk enyhe vagy tünetmentes, hanem karanténlétesítményekbe kell menniük.
Ezek állítólag zsúfoltak, kényelmetlenek és a körülmények nem megfelelőek a lakhatásra. A koronavírusos gyerekeket elszakítják a szüleiktől, és nekik is ezekben a létesítményekben kell eltölteniük a karantén idejét.
Míg a világ nagy része megpróbál együtt élni a koronavírus omikron nevű variánsával, Kína az utolsó országok között van, ami szigorú korlátozásokkal igyekszik megfékezni a járvány terjedését. Komoly aggodalmakat kelt, hogy Sanghaj az ország egyik gazdasági központja, így a karanténnak negatív hatásai lehetnek a világgazdaságra is.
A 25 milliós nagyvárosban csütörtökön közel húszezer koronavírusos esetet jelentettek, ami rekordnak számít, még soha nem regisztráltak ennyi fertőzöttet.
A településen március elseje óta több mint 104 ezer embernek lett pozitív a tesztje, mintegy hetven százalékuknak nem voltak tünetei. Korábban 2020 februárjában voltak magas számok – például február 13-án több mint 15 ezren kapták el a koronavírust –, majd 2020 márciusától idén márciusig napi néhány tucatnyi új megbetegedést jelentettek a kínai hatóságok.
Borítókép: A koronavírus-járvány miatt védőruházatot viselő dolgozó áll a kijárási tilalom miatt elnéptelenedett utcán Sanghaj nyugati részén 2022. április 4-én (Fotó: MTI/AP/Chen Si)