Az európai egység megőrzésének fontosságát és a háború sújtotta Ukrajna melletti kiállás szükségességét hangoztatta szerdán bukaresti látogatása alkalmával Frank-Walter Steinmeier német szövetségi elnök, Klaus Iohannis román államfővel közösen tartott sajtóértekezletén.
Meggyőződésem, hogy nemcsak Németország és Románia, hanem az Európai Unió és a NATO egésze Ukrajna mellett fog állni, és minden támogatást megad számára ebben a válságos helyzetben
– mutatott rá a német elnök, hozzátéve, hogy a nemzetközi segítségre még hosszú ideig szüksége lesz Ukrajnának, akkor is ha az orosz invázió véget ér a következő hetekben.
Steinmeier országa szolidaritásáról biztosította a konfliktusövezethez közelebb lévő kelet-európai országokat, rámutatva, hogy német katonák részt vesznek Litvánia védelmében, a német légierő gépei pedig hozzájárultak a román légtér védelméhez. Elismeréssel beszélt arról a segítségről is, amit a román hatóságok és az ország lakosság a háború borzalmai elől menekülő ukránok befogadásakor tanúsítottak. Iohannis rámutatott: a két ország közti partnerségi egyezmény megkötése óta eltelt három évtizedben Németország Románia legfontosabb kereskedelmi partnerévé vált, és már harmadik a külföldi befektetők rangsorában. A román elnök kitért arra is, hogy Románia a schengeni tagfelvételhez fűzött „jogos elvárása” ügyében is számít Németország támogatására. A román elnök úgy értékelte:
a nemzetközi közösségnek további szankciókkal kell fokoznia az Oroszországra gyakorolt nyomást, az ország nemzetközi elszigetelését, annak érdekében hogy véget vessen az Ukrajna elleni agressziónak.
Iohannis a NATO keleti szárnyának további erősítését sürgette és bejelentette: Németországgal közösen újabb támogatói konferenciát szerveznek a menekültáradat miatt nehéz helyzetbe került Moldova megsegítésére. Arra az újságírói kérdésre, hogy vajon Moldovára is kiterjedhet-e a háború, és lehetségesnek tartja-e az ország közeledését a NATO-hoz, illetve az EU-hoz, Iohannis kifejtette: bár ott is voltak provokációk, nincs olyan információ, amely szerint Moldova célponttá vált volna Oroszország számára. Hozzátette: Moldova semleges ország, és nem kérte felvételét a NATO-ba, az Európai Unióhoz viszont csatlakozni szeretne, és ebben Románia minden támogatást megad számára.