Nagyszabású gyermekjóléti felmérést indít a francia kormány
A francia egészségügyi minisztérium alá tartozó kormányhivatal, a Santé publique France harmincezer 3–11 éves korú gyerek megkérdezésével végez nagyszabású felmérést a gyermekek fizikai és mentális egészségéről. Bár a koronavírus-járvány idején nyilvánvalóvá vált, hogy a járvány és a korlátozó intézkedések világszerte, így Franciaországban is súlyos nyomot hagytak a fiatalok lelkiállapotán, azonban nagy létszámú mintáról begyűjtött és rendszerezett adatok mégsem álltak a kutatók rendelkezésére.
A francia felmérés hétfőn indult. A kutatásba bevont óvodások és kisiskolások táblagépeken válaszolhatnak a feltett kérdésekre az őket jelképező figurák által megélt helyzetekre reagálva. A kutatást szervező hivatal, valamint az egészségügyi és az oktatási minisztérium célja, hogy első kézből kapjanak az érintettektől információt érzelmeikről és nehézségeikről mind egészségügyi, szociális, gazdasági és családi kérdésekben is. A gyerekeken kívül a szülőket és a pedagógusokat is megkérdezik a kérdőívben. A kutatásban megszerzett információk kiértékelését várhatóan ez év végén hozzák majd nyilvánosságra. Az eredmények hozzájárulnak majd a gyerekek jobblétét célzó kormányzati lépésekhez az oktatás, az egészségügy és a családügy terén.
Forrás: Lefigaro.fr , Bfmtv.com
Több ezren tüntettek Spanyolországban május elsején
Az ország szinte minden régiójában tömegfelvonulásokat tartottak, amelyeken a résztvevők béremelést, az árak visszaszorítását és nagyobb egyenlőséget követeltek a munkaerőpiacon. A madridi megmozduláson – a szakszervezeti vezetők mellett – Yolanda Díaz, a kormány alelnöke is megjelent, aki egyben a munkaügyi miniszter is. A megmozdulást szervező egyesületek nagyjából 50 ezerre becsülték a résztvevők számát. Díaz a világ egyik legfontosabb demonstrációjának nevezte a május 1-jei megmozdulásokat és bejelentette, hogy a következő hetekben szakértői bizottságot állít fel, amelynek célja a spanyol jogrendszer reformjának előkészítése és egy 21. századi munkaügyi szabályzat kialakítása lesz. Madridon kívül további 70 spanyol városban vonultak utcára az emberek. Barcelonában a fizetések emelését és az infláció megfékezését követelték. A katalán szakszervezetek képviselői hangsúlyozták, hogy többé nem írnak alá olyan kollektív szerződéseket, amelyek nem tartalmaznak bérfelülvizsgálati záradékot. Valenciában szintén a fizetések növelését és az árak kiegyensúlyozottabb emelését követelték, miután az ukrajnai invázió rendkívüli mértékben súlyosbította a már eleve fennálló gazdasági válságot. Az andalúz tüntetők ugyanezt követelték Granadában, ugyanakkor kiemelték, hogy ha a munkaadók végül nem emelik a béreket, akkor súlyos konfliktusokra számíthatnak az utcákon.
Forrás: Rtve.es