UNHCR: A háború tovább növeli a globális elvándorlás mértékét

A háború, az üldöztetés és az erőszak miatt otthonuk elhagyására kényszerült menekültek száma újabb rekordot döntött, tovább súlyosbítva az egy évtizede tartó növekvő tendenciát – derült ki az ENSZ Menekültügyi Bizottságának (UNHCR) szerdán publikált jelentéséből. A világszervezet szerint új békefenntartó és több, az áttelepítéseket elősegítő erőfeszítésekre van szükség, miközben az ukrajnai háború okozta élelmezésbiztonsági válság mégtöbb embert kényszerít otthona elhagyására.

2022. 06. 16. 15:34
DPR LPR Russia Ukraine Military Operation
DPR LPR Russia Ukraine Military Operation Fotó: ILYA PITALEV Forrás: Europress/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idei év májusáig világszerte több mint százmillió ember kényszerült otthona elhagyására üldöztetés, háború és fegyveres konfliktus, erőszak, az emberi jogok megsértése vagy a közrendet súlyosan megzavaró események miatt, miközben a tavalyi év végén ez a szám még „csak” 89,3 millió volt – derült ki az ENSZ Menekültügyi Bizottságának (UNHCR) szerdán közzétett jelentéséből. A menekültügyi világszervezet riportja hangsúlyozza:

az elmúlt évtizedben évről évre nőtt az otthonukat elhagyni kényszerülők száma, és mára ez a valaha regisztrált legmagasabb szintre jutott. 

„Ez a trend csak akkor fordítható meg, ha egy új, összehangolt erőfeszítést teszünk a béke megteremtése érdekében” – írják a jelentésben. A riportból az is kiderül, hogy a százmillió menekült jelentős részét, 83 százalékát alacsony és közepes jövedelmű országok fogadták be. 

Mint azt kiemelik, Törökország eddig közel 3,8 millió menekültet fogadott be, ez azt jelenti, hogy Törökország a legtöbb menekültet befogadó ország a világon, messze megelőzve Ugandát (1,5 millió), Pakisztánt (1,5 millió) és Németországot (1,3 millió). Kolumbia 1,8 millió külföldre kényszerült venezuelai állampolgárt fogadott be. Külön említést érdemel Libanon, amely a legtöbb egy főre jutó menekültet fogadta be (az országban élő minden 8. ember menekült). Ezt követi Jordánia (14-ből 1) és Törökország (23-ból 1). Nemzeti lakosságához képest Aruba szigetén található a legtöbb venezuelai menekült (6-ból 1), amelyet Curacao (10-ből 1) követ.

Az UNHCR hangsúlyozza:

az ukrajnai háború okozta élelmezésbiztonsági válság arra kényszeríti az embereket, hogy elhagyják otthonaikat a szegényebb országokban, ami még magasabbra emeli a globális elvándorlást. 

A világszervezet szerint ugyanis az ukrajnai konfliktus végeredményben „monopóliumot” hoz létre az erőforrások elosztásában, holott „nem szabadna, hogy ez elfeledtesse velünk a többi válságot”. A világot érő súlyos csapások között említi a világszervezet az egy-két éve húzódó etiópiai konfliktust és az Afrika szarván uralkodó aszályt is.

Hangsúlyozták: tavaly kiemelkedően sok konfliktus eszkalálódott, illetve alakult ki újfent. A Világbank szerint 23 országban pusztított közepes vagy nagy intenzitású konfliktus, összesen 850 millió embert érintve.

Borítókép: Az ukrajnai háború csak tovább ront a menekültügyi tendenciákon (Forrás: AFP/Europress/Ilya Pitalev)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.