Ez a légszélsőségesebb energiaválság, amely valaha sújtotta Európát. Európa azzal a valós veszéllyel néz szembe, hogy nem lesz elegendő gáz, amikor a legnagyobb szükség van rá, ami az év leghidegebb időszakában van
– vélekedett Alex Munton, a washingtoni székhelyű Rapidan Energy Group tanácsadó cég szakértője.
Hozzátette: az energiaárak már így is plafont súrolják. Emmanuel Macron francia elnök arra figyelmeztetett csütörtökön. Oroszország „háborús fegyverként” használja a gázt, ezért a franciáknak és Európának is fel kell készülnie az orosz gázellátás teljes leállására.
Az elmúlt napok igazi változása, és szerintem erről túl keveset beszéltünk, az az orosz döntés, hogy elkezdték elzárni a gázt. Hibrid háborúban vagyunk. És ez nem a szankcióink következménye
– jelentette ki Macron.
Orosz függőség a kontinensen
A háború és az oroszellenes intézkedések egyértelműen rávilágítottak arra, az Európai Unió nagymértékben függ Oroszországtól.
A teljes blokk gázszükségletének mintegy 45 százalékát a keleti nagyhatalom fedezi. Moszkva már csökkentette Lengyelország, Bulgária, Hollandia és Finnország gázellátását, amiért nem voltak hajlandók eleget rubelben fizetni. Ausztria és Csehország pedig egy Ukrajnán keresztül haladó vezetéken kapja a gázt. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint az európai országoknak komoly olaj- és gázellátási kihívásokkal kell szembenézniük az elkövetkező hónapokban, ezáltal az emberek mindennapjai kerülhetnek veszélybe. Szélsőséges esetben a válság társadalmi és politikai feszültségekhez is vezethet.
Vészhelyzet Németországban
A németországi helyzet különösen aggasztó. Hétfőn megkezdődtek a két országot összekötő Északi Áramlat 1 vezeték tíz napig tartó karbantartási munkálatai, azonban kételyek övezik: mi fog történni a határidő lejárta után. A Gazprom orosz állami energetikai óriáscég szerdán közölte ugyanis, hogy nem tudják garantálni a vezeték részét képző egyik „kritikus fontosságú létesítmény” biztonságos működtetését, mert kétségesnek tartja, hogy Kanada tényleg visszajuttatja-e a gázvezeték karbantartás alatt álló turbinaberendezését.
Majd meglátjuk, szeretné-e Oroszország továbbra is használni a gázt fegyverként
– jegyezte meg Ivan Korcok szlovák külügyminiszter szerdán a C5-országok külügyminisztereinek Budapesten tartott találkozóját követő sajtótájékoztatón.