The Japan Times
Ez egy terrorcselekmény volt, és Japánban elfogadhatatlan az ilyesfajta viselkedés.
Demokráciában élünk, ahol a vitákat és a nézeteltérések úgy oldjuk meg, hogy a választásokon leadjuk a szavazatunkat. Nem erőszakkal. A világ másik felében egy másik politikai vezetőt a politikai folyamatokon keresztül mozdították el hivatalából, miután elveszítette párttársai bizalmát. Így zajlanak a politikai változások – írja az angol nyelvű japán lap Boris Johnson brit miniszterelnök lemondására utalva.
Bloomberg
Abe Sindzó meggyilkolásának messzemenő hatásai lesznek Japánban. Az események örök sebet ejtenek az országon.
Japán büszke arra, hogy a világ egyik legbiztonságosabb országa. Nehéz lenne elképzelni egy olyan országot, ahol még elképzelhetetlenebb lett volna egy ilyen merénylet – olvasható az amerikai hírügynökség véleménycikkében. A szerző megjegyzi: míg a kívülállók csupán egykori politikusként tekintettek rá, Abénak máig komoly befolyása volt az ország politikájára. Továbbra is ő vezette a kormányzó Liberális Demokrata Párton belüli legnagyobb csoportosulást, s 67 éves korában még ereje teljében volt. Sokan azt rebesgették: még egyszer indulni készül a miniszterelnöki székért.
BBC
Az elmúlt években egy újfajta bűnelkövető vált egyre gyakoribbá Japánban: a csendes, magányos férfi, aki haragszik valakire vagy valamire.
2019-ben egy népszerű animációs stúdiónak otthont adó épületet gyújtott fel egy férfi, 36-an vesztették életüket. 2008-ban egy másik tettes járókelők közé hajtott furgonjával, majd kiszállt és több embert megkéselt. Heten haltak meg. Egyelőre nem tudni, hogy a volt miniszterelnök elleni merénylet ezen tömeggyilkosságok sorába illik-e, de az biztos, hogy a cselekmény örökre meg fogja változtatni Japánt – írja a brit közszolgálati hírcsatorna.
Borítókép: Légi felvétel a Jamato-Szaidaidzsi vasútállomás környékéről a közép-japán Narában, ahol merényletet követtek el Abe Sindzó korábbi japán miniszterelnök ellen 2022. július 8-án (Fotó: MTI/AP/Kyodo News)