Az ukrajnai háborúval Moszkva megtörte a második világháború óta érvényes tabut, eddig ugyanis semmilyen nagyhatalom nem indított nyílt támadást egy másik állammal szemben – jelentette ki Andrzej Duda lengyel elnök hétfőn Varsóban a lengyel hadsereg napja alkalmából rendezett ceremónián.
Az ukrajnai háborúra az államfő a hétfői lengyel állami ünnephez kötődő, az 1919–1920-es lengyel–bolsevik háború során a lengyelek győzelmét eldöntő varsói csata 102. évfordulójáról megemlékezve tért ki.
A Varsó egyik főterén, a Pilsudski téren rendezett központi megemlékezésen beszélve Duda úgy ítélte meg: Ukrajnában
az orosz rezsim megtört egy nagy tabut, mely kemény biztonsági határt jelentett a második világháború óta.
Kifejtette: a tabu lényege, hogy semmilyen nagyhatalom nem támad meg frontálisan egy másik államot azért, hogy megfossza a szabadságától, a függetlenségétől, a területétől, hogy kétségbe vonja az adott állam és nemzet létezését.
Duda kiemelte a lengyel hadsereg korszerűsítésének fontosságát is. Az erre szánt kiadások szerinte azt szolgálják, hogy
Lengyelországnak olyan képességei legyenek, amelyektől tartanának az esetleges támadók.
A visztulai csodának is nevezett, 1920. augusztus 12–25. között vívott ütközetsorozatban Lengyelország megvédte az első világháború végén visszanyert függetlenségét, és megakadályozta az orosz kommunista forradalom Nyugatra terjedését. Az ütközetsorozat emlékére augusztus 15-ét 1992-ben lengyel állami ünnepnek nyilvánították, a lengyel hadsereg napjaként ünneplik.
Mateusz Morawiecki miniszterelnök az évforduló alkalmából a Facebook közösségi honlapon azt írta: a lengyelek Varsónál megállították a bolsevikok előretörését Európában.
A lengyel ünnep alkalmából Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a közösségi médiában közzétett videóüzenetében megköszönte a lengyelek segítségét az ukrajnai háború során.
Felidézte: a lengyel és az ukrán nemzet hosszú utat tett meg, és végül történelmi megegyezésre jutottak az ukránok és a lengyelek számára legfontosabb ügyben – a szabadság ügyében. Zelenszkij szerint „csak együtt védhetjük meg államainkat a jövő nemzedékek számára”.