Felfüggesztik a német hadsereg, a Bundeswehr küldetését Maliban, mert az afrikai országot uraló junta nem biztosítja az együttműködés feltételeit – közölték pénteken Berlinben. Berlin és Bamako hónapok óta feszült viszonyában a német egységek rotációját – a katonák turnusonkénti cseréjét – szolgáló repülőjáratok ellehetetlenítése okozott törést. A német védelmi minisztérium közleménye szerint Mali kormánya többször megtagadta a légtérhasználati jogot a békefenntartó küldetést teljesítő ENSZ-erőktől (Minusma), így nem lehet a tervezett ütemben leváltani a misszióban szolgáló német katonákat.
Mint írták, ez az akadály „következményekkel jár az elkötelezettségünkre nézve, mivel katonáink biztonsága a legfontosabb”, ezért további intézkedésig felfüggesztik a német részvételt. Idézték a tárca vezetőjét, Christine Lambrechtet, aki élesen bírálta a repülési jogok biztosítására tett ígéretének betartását elmulasztó kollégáját, Sadio Camarát. – Mali védelmi miniszterének tettei mást mutatnak, mint a szavai – fogalmazott a német védelmi miniszter.
A Bundeswehr kezdettől, 2013-tól részt vesz a nyugat-afrikai ország stabilitásának erősítésére és a térségben tevékenykedő dzsihadista szervezetek befolyásának letörésére indított ENSZ-küldetésben. A szövetségi parlament, a Bundestag alig néhány hónapja, az idén májusban hosszabbította meg a felhatalmazást a részvételre, újabb egy évvel, 2023. május 31-ig, és további háromszáz fővel 1400-ra emelte a művelet létszámkeretét.
Így a Minusma az egyszerre 18 külföldi küldetést teljesítő Bundeswehr legnagyobb szabású bevetése az ország határain kívül. Azonban Berlin és Bamako viszonya egyre feszültebb, amióta Maliban 2020-ban magához ragadta a hatalmat egy csoport katonatiszt, akik mind szorosabb együttműködést alakítanak ki Oroszországgal, valamint a Wagner orosz biztonsági céggel.