Irán már tudna atombombát előállítani

A síita állam már 60 százalékosra dúsított uránt állít elő. A bécsi tárgyalások megrekedtek.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 08. 01. 11:46
HAMENEI, Szajed Ali; PUTYIN, Vlagyimir; RAISZI, Ebrahim
Teherán, 2022. július 19. A legfõbb iráni vezetõ hivatala által közzétett képen Ali Hamenei ajatolláh, Irán legfõbb vallási és politikai vezetõje (k) Vlagyimir Putyin orosz elnököt (b) fogadja Ebrahim Raíszi iráni elnök (j) jelenlétében Teheránban 2022. július 19-én. Putyin iráni és török partnerével a 2011 óta tartó szíriai konfliktusról egyeztet az iráni fõvárosban. MTI/EPA/A legfõbb iráni vezetõ hivatala Fotó: -
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Irán már tudna atombombát előállítani, de nincsenek ilyen tervei – jelentette be hétfőn az iráni atomenergia-hivatal vezetője. Mohamed Eszlámi – akinek a szavait a Fársz félhivatalos iráni hírügynökség idézte – júniusban azt mondta, a síita állam nem folytat semmilyen titkos nukleáris fejlesztést.

A Reuters hírügynökség emlékeztet, hogy az Eszlámiéhoz hasonló állításokat már Kamal Harazi, Irán legfőbb politikai és vallási vezetője, Ali Hamenei ajatollah tanácsadója is megfogalmazott júliusban. Harazi kijelentései után találgatások merültek föl annak kapcsán, hogy a közel-keleti ország mégis atomfegyver előállítására készülne, jóllehet Teherán többször hangoztatta, hogy nukleáris fejlesztései kizárólag békés célokat szolgálnak.

A síita állam már 60 százalékosra dúsított uránt állít elő, jóllehet a 2015-ös atomalku 3,67 százalékig engedélyezné ezt.

Az atomalku felélesztéséről tavaly, Bécsben kezdődtek tárgyalások. Az Irán és a hat hatalom – az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja, Egyesült Államok, Kína, Oroszország, Franciaország és Nagy-Britannia, valamint Németország – 2015-ben szerződésben megállapodott, hogy az iráni atomtevékenységek korlátozása fejében fokozatosan feloldják a Teherán ellen elrendelt büntetőintézkedések többségét. Donald Trump akkori amerikai elnök 2018-ban egyoldalúan kiléptette országát a szerződésből, és újból bevezette az iráni gazdaságot fojtogató szankciókat. Irán válaszul fokozatosan felmondta a saját  kötelezettségvállalásait, egyebek között fokozta az urándúsítást.

A bécsi egyeztetések megrekedtek, elsősorban a Washington és Teherán közötti nézeteltérések miatt: Irán a többi között a síita államra kirótt szankciók feloldásától teszi függővé az egyeztetések sikerét.

– Irán kész újraindítani a nukleáris programjáról zajló megbeszéléseket a sítia állam külügyi szóvivőjének hétfői bejelentése szerint. – Az utóbbi napokban fontos üzeneteket kaptuk. Hamarosan valóban alkalom nyílik új egyeztetésekre – mondta Nasszer Kanaáni. A szóvivő leszögezte, hogy Teherán célja a viták lezárása, ám nem mondott részleteket a jövőbeni egyeztetések dátumáról, sem helyszínükről. Ali Bakeri, a Bécsben zajló tárgyalásokon részt vevő iráni küldöttség vezetője Twitteren szintén azt hangoztatta, készek a mielőbbi megállapodásra.

 

Borítókép: Ali Hamenei ajatollah, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője (középen) Vlagyimir Putyin orosz elnököt fogadja Ebrahim Raíszi iráni elnök jelenlétében Teheránban 2022. július 19-én (Fotó: MTI/EPA/A legfőbb iráni vezető hivatala)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.