Japán vita Abe Sindzó állami temetése miatt

Az ellenzék szerint nem írja elő törvény, hogy volt kormányfők állami temetést kapjanak.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 08. 29. 12:21
ABE, Sindzó; KISIDA, Fumio
Tokió, 2022. július 11. A meggyilkolt Abe Sindzó volt japán kormányfõ bekeretezett festménye a falon a kormányzó Liberális Demokrata Párt (LDP) tokiói székházában, ahol Kisida Fumio japán kormányfõ sajtóértekezletet tart 2022. július 11-én. A japán kormánykoalíció több mint a felét megszerezte a szenátusi helyeknek az elõzõ napon tartott japán felsõházi választásokon. A japán szenátusban összesen 245 mandátum van, amelyek fele háromévente megújul, a választók most 125 mandátumról döntöttek. MTI/EPA/ZUMA Pool/Rodrigo Reyes Marin Fotó: Rodrigo Reyes Marin
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legnagyobb vezető ellenzéki párt egyik képviselője hétfőn felszólította Kisida Fumio japán miniszterelnököt, hogy parlamenti bizottság előtt adjon magyarázatot, miért tartanak állami temetést Abe Sindzó volt miniszterelnöknek.

Abe volt a szigetország leghosszabb ideig hivatalban lévő miniszterelnöke, de megosztó politikai öröksége és a kormányzása idején történt botrányok miatt

a társadalom is megosztott abban a kérdésben, hogy jár-e neki állami temetés, amelyre a kormány több ezer vendéget, köztük külföldi vezetőket is vár.

A gyászszertartást a tervek szerint szeptember 27-én tartják. Azumi Dzsun, az ellenzéki Japán Demokrata Párt alkotmányos ügyekért felelős vezetője szerint a miniszterelnöknek magyarázatot kell adnia a döntésről. Az ellenzék szerint nem írja elő törvény, hogy volt kormányfők állami temetést kapjanak, és a Japán Demokrata Párt attól tart, hogy Abe állami temetésével pozitív fényben tüntetik majd fel politikai tevékenységét, az embereket pedig arra kényszerítik, hogy nyilvánosan gyászoljanak.

Kisida Fumio japán kormányfő azzal magyarázta Abe állami temetését, hogy elődje rekordidőt töltött a miniszterelnöki poszton, és nemzetközileg is nagy elismertségre tett szert.

A Kyodo japán hírügynökség által végzett telefonos közvélemény-kutatás szerint a japánok 56 százalékát nem győzte meg a miniszterelnök magyarázata Abe állami temetésének szükségességéről, míg 42,5 fél százalékát igen.

A kormány azt is tudatta: nem rendelik el, hogy a középületeken félárbocra engedjék a zászlókat, és egyperces néma tiszteletadás sem lesz. A kabinet pénteken 249 millió jent (mintegy 743 millió forint) hagyott jóvá a temetésre, amely az ellenzék szerint egészen biztosan többe fog ennél kerülni. Abét július 8-án lőtte agyon egy merénylő Narában, ahol a volt kormányfő kampányrendezvényen vett részt. A privát gyászszertartást már nem sokkal a merénylet után megtartották egy tokiói buddhista templomban.

 

Borítókép: A meggyilkolt Abe Sindzó volt japán kormányfő bekeretezett festménye a falon a kormányzó Liberális Demokrata Párt tokiói székházában (Fotó: MTI/EPA/Rodrigo Reyes Marin)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.