- A Kontra többrészes sorozatban foglalkozott Ukrajna politikai és gazdasági helyzetével, és leírták, hogy bizony számos kulcságazat, a politikum és a stratégiát meghatározó tanácsadók is amerikai befolyás és Soros György hatása alá kerültek az elmúlt évtizedekben.
- A Kontra mostani cikkében beszámolt arról, hogy nem volt ez másként a mezőgazdaság és az értékes ukrán termőföldek birtoklása tekintetében sem: több, a legnagyobb területeket megművelő vállalkozás is amerikai érdekeltségbe tartozik.
- Egyes vélekedések szerint az ukrán mezőgazdaság több mint hetven százalékát tíz magáncég irányította.
- A harmadik legnagyobb földművelő vállalkozás vezére, Jurij Klosiuk nemcsak a Soros-szövetséges Petro Porosenko tanácsadója volt, hanem Ukrajna Nemzeti Korrupcióellenes Hivataláról szóló törvénytervezet kidolgozásában is részt vett Soros legfontosabb ukrán szervezeteivel karöltve.
- Ebben a helyzetben érkezett a tavalyi földreform, amely elvileg csak ukrán állampolgárok számára nyílt meg, a szakértők szerint azonban nagyon könnyen kijátszható volt a jogszabály, és helyzetbe kerülhettek általa külföldi cégek is.
- Ennek eredménye, hogy a hírek szerint már 17 millió hektár értékes szántóföld három amerikai cég a Cargill, a Dupont és a Monsanto tulajdonában van.
Ukrajna teljes területének 55 százaléka szántóföld. A zsíros, gazdag termőrétegű földek óriási mezőgazdasági értéket képviselnek. A világ kenyereskosarának is nevezik Ukrajnát, mivel a legtöbb búzát exportáló országok, és ebből a legtöbb bevételt szerző országok listáján is előkelő helyen szerepel.

A Portfólió arról írt, hogy a világ búzaexportjának 12, kukorica kivitelének 15, napraforgóolaj kivitelének pedig ötven százaléka Ukrajnából indul.