Súlyos orosz agressziótól tart Ukrajna a függetlenség napján

Augusztus 24-e fontos állami ünnep Ukrajna számára, 1991-ben ugyanis ezen a napon kiáltotta ki az ukrán parlament, hogy elszakad a Szovjetuniótól. A függetlenség napját ugyanakkor beárnyékolja, hogy éppen fél évvel ezelőtt tört ki az orosz–ukrán háború, amely óriási veszteségeket okozott mindkét oldalon. A nem mindennapi dátum idején Kijev súlyos orosz agressziótól tart.

2022. 08. 24. 6:36
Harkiv megye, 2022. május 18. Tank tetején ülõ ukrán katonák Dicsõség Ukrajnának és Halál az ellenségre feliratú ukrán zászlót lobogtatnak a kelet-ukrajnai Harkiv megyében 2022. május 17-én. MTI/AP/Bernat Armangue Fotó: Bernat Armangue
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Újra lobogni fognak a kék-sárga színű zászlók hazánkban, ahol ehhez joguk van, minden átmenetileg megszállt ukrán városban és faluban – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a függetlenség napját megelőző zászlófelvonási ceremónián. Az elnök egyik tanácsadója, Alex Rodnyanszki eközben azt nyilatkozta a BBC brit közszolgálati médiumnak, hogy sok ukrán próbál elmenekülni Kijevből az újabb rakétatámadásoktól tartva.

Az ukrán főváros ugyan távol esik a frontvonalaktól, és legutóbb márciusban indított ellene szárazföldi offenzívát Moszkva, Kijevben hétfőtől csütörtökig betiltottak minden tömeges rendezvényt a függetlenség napja alkalmából. 

A kelet-ukrajnai Harkiv városában, ahol gyakori a tüzérségi támadás, követték a főváros lépését. A polgármester, Igor Terekov bejelentette, meghosszabbítják az éjszakai kijárási tilalmat, vagyis a lakosok nem hagyhatják el otthonukat délután négy és reggel hét óra között csütörtökig. 

 

A támadások fokozott veszélyére az Egyesült Államok is figyelmeztette Ukrajnát. Washington a háború kezdete óta először hívta fel arra az ország figyelmét, hogy Moszkva civileket célozhat meg. „Oroszország nagy erőfeszítéssel fog azon dolgozni, hogy civil létesítményeket és kormányzati épületeket támadjon” – áll a kijevi amerikai nagykövetség keddi figyelmeztetésében. A nagykövetség egyúttal arra kérte az Ukrajnában lévő amerikai állampolgárokat, hogy szárazföldön, közúton hagyják el az országot, amint lehet.

Tisztában kell lennünk vele, hogy ezen a héten Oroszország különösen csúnya, különösen kegyetlen tettre készül

– jelezte előre az aggályait vasárnap esti üzenetében Volodimir Zelenszkij is. A nyugati hírszerzések azonban már korábban is bocsátkoztak hasonló becslésekbe arról, hogy Moszkva szimbolikus dátumokhoz köti a lépéseit. Óriási várakozás előzte meg Vlagyimir Putyin május 9-i győzelem napi beszédét is, futótűzként terjedt ugyanis az a hír, hogy az orosz elnök a náci Németország felett aratott győzelem 77. évfordulóján hirdeti ki, hogy megnyerték az Ukrajna elleni offenzívát – ám a bejelentésre végül nem került sor.

Oroszország február 24-én kezdte meg az Ukrajna elleni „különleges hadműveletét”, amelynek fél éve alatt már tízezrek haltak meg, millióknak kellett elhagyniuk hazájukat, és szinte az egész világ gazdasági válságba sodródott. 

Az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosságának (OHCHR) hétfői becslése szerint 5587 civil áldozata van a háborúnak eddig Ukrajnában, akik közül a legtöbben tüzérségi vagy rakétatámadásban vesztették életüket. Valerij Zaluzsnyij tábornok, az ukrán fegyveres erők vezetője ugyanezen a napon arról adott tájékoztatást, hogy körülbelül kilencezer ukrán katona hunyt el a harcokban. Moszkva nem tett közzé adatokat a veszteségeiről, az amerikai hírszerzés viszont tizenötezerre becsüli az orosz fegyveres erők áldozatainak számát, az ukránok pedig negyvenötezerre. 

Az ENSZ Menekültügyi Hivatala eközben arról számolt be, hogy Ukrajna mintegy 44 milliós lakosságának már az egyharmada kényszerült elhagyni otthonát, és több mint 6,6 millióan kerestek fedezéket más európai országokban. A háborús károk mértékét szinte lehetetlen megbecsülni is, Kijev nemrég azt mondta, 750 milliárd dollárba kerülhet az újjáépítés. Ám a becslés még korai lehet, tekintve, hogy nem tudni azt sem, meddig húzódnak még el a harcok.

 

Borítókép: Tank tetején ülő ukrán katonák Dicsőség Ukrajnának és Halál az ellenségre feliratú ukrán zászlót lobogtatnak a kelet-ukrajnai Harkiv megyében 2022. május 17-én (Fotó: MTI/AP/Bernat Armangue)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.