Az orosz csapatok megpróbálták elárasztani Krivij Rih városát
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt nyilatkozta, hogy szeptember 14-én, szerdán az oroszok rakétatámadást indítottak a Dnyipropetrovszk régióban található Krivij Rih ellen, megrongálva a hidraulikus szerkezeteket. Az oroszok hét Kh–22-es stratégiai robotrepülőgéppel találtak el kritikus és közlekedési infrastrukturális létesítményeket. Az ütközés következtében a hidraulikus építmények súlyosan megsérültek, Krivij Rih több kerülete víz nélkül maradt.
– A terrorista ország továbbra is harcol a polgári lakosság ellen. Ezúttal a rakétacsapások a hidraulikus szerkezetek megrongálását célozták, és Krivij Rih elárasztására tettek kísérletet – mondta Volodimir Zelenszkij. Az ukrán elnök szerint a megszállók pánikot keltenek, vészhelyzetet teremtenek, és megpróbálják az embereket áram, fűtés, víz és élelem nélkül hagyni. Az elnök egyúttal hangsúlyozta, meggyőződése, hogy az ukránokat így nem fogják megtörni, a betolakodók igazságos választ és megtorlást kapnak. – A becsapódás helyén másodpercenként száz köbméteres vízszivárgás figyelhető meg – közölte Kirillo Timosenko, az elnöki hivatal helyettes vezetője, aki hozzátette, hogy ez jelentős mennyiség, az Inguletsz folyó vízszintje emiatt óránként változik.
Forrás: ua.korrespondent.net
Aggasztóan sok illegális bevándorló érkezik Spanyolországba
A hatóságok tájékoztatása szerint egy hét leforgása alatt kilencszáz migráns kötött ki a Kanári-szigetek, Murcia, Alicante és a Baleár-szigetek partjain, köztük htszáz fő Algériából, háromszáz pedig Marokkóból érkezett. Spanyolország idén felrúgta a baráti viszonyt Algírral, hogy megoldja a Rabattal fennálló diplomáciai konfliktust, mely miatt tavaly több mint tízezer afrikai migráns rohamozta meg Ceutát néhány óra leforgása alatt.
Marokkó a békülés részeként megígérte, hogy felszámolja az illegális migrációt, de egyelőre úgy tűnik, nem sikerül teljesíteni a feladatot. A helyzetet ráadásul most már súlyosbítja, hogy Algéria Spanyolország Nyugat-Szaharával kapcsolatos pálfordulása miatt nem állja útját a migránsoknak, így olyan országokból is érkeznek emberek a spanyol szigetek és városok kikötőibe, ahonnan korábban sosem. Csak az elmúlt egy hétben rengeteg szíriai, jemeni, pakisztáni, egyiptomi és tunéziai állampolgár kért menedéket a spanyol kormánytól.
A Kanári-szigetek helyzete a legaggasztóbb, mert a rendőrség szerint a migrációs adatok egyre súlyosabbak. Az általuk kezelt statisztikák szerint idén eddig 11 ezer ember érkezett csak a Kanári-szigetekre, 15 százalékkal több, mint 2021 azonos időszakában és 175 százalékkal több, mint 2020-ban. A teljes statisztikát tekintve 2022-ben eddig 15 417 ember érkezett tiltott útvonalon Spanyolországba, míg 2021-ben összesen 15 909-en értek partot a dél-európai ország valamelyik régiójában. A határrendészet szerint a 2022-es év az illegális migrációban minden eddigi statisztikát felül fog múlni.
Forrás: elmundo.es