Tízezrek követelik a cseh kormány lemondását

A tüntetők szerint a kormány képtelen megbirkózni az energiaválsággal, az inflációval, és katasztrófába sodorja az országot.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 09. 28. 17:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tízezrek követelték szerda délután Prágában, Brnóban, Ostravában és más cseh nagyvárosokban a Petr Fiala miniszterelnök vezette jobboldali ötpárti kormány lemondását és Csehország politikai irányultságának módosítását.

Szeretnénk 180 fokkal megfordítani Csehország politikai irányultságát. A fordulatot erőszakmentesen akarjuk elérni

− jelentette ki Jirí Havel, a tüntetések egyik főszervezője a prágai nagygyűlés kezdetén. Ladislav Vrábel, a tüntetések másik főszervezője kijelentette: a kormánynak le kellene mondania, és új választásokat kellene kiírni. − Az ország irányítását a nemzeti elkötelezettségű szakértőknek kellene átvenniük − mutatott rá Vrábel.

Prága központjában több tízezer ember vesz részt a tüntetésen − közölte a cseh rendőrség a Twitteren. 

A rendezők a tüntetők számáról egyelőre nem nyilatkoztak.

A mostani tüntetéssorozat a szeptember eleji prágai megmozdulás folytatása, amelyen a rendőrség szerint hetvenezren, a szervezők szerint több mint százezren vettek részt. A tömeg feje felett cseh zászlók tucatjai lobogtak, és számos, kormányt bíráló transzparens volt látható. A szerdai tüntetéssorozat volt a kilenc hónapja hivatalban lévő jobboldali koalíciós kormány elleni eddigi legnagyobb lakossági megmozdulás.

A „Csehország az első helyen! Erőszakmentes forradalom” jelszóval megtartott tüntetéseken a felszólalók szerint a mostani cseh kormány antiszociális, képtelen megbirkózni az energiaválsággal, a növekvő inflációval, hibás politikájával szegénységbe taszítja a lakosságot és katasztrófába sodorja az országot. Követelték, hogy a cseh gazdaság szabaduljon meg a külföldi függőségtől, az ország legyen semleges, s a kormány állapodjon meg közvetlenül Moszkvával az orosz gáz behozataláról.

A kormányellenes tüntetések főszervezői, a magukat politikailag függetlennek mondó magánszemélyek továbbá azt követelik, hogy Csehország lépjen ki a NATO-ból, az Európai Unióból, az ENSZ-ből, és hagyjon fel az ukrajnai menekülteknek nyújtott mértéktelen segélyekkel.

A prágai Vencel téren zajló központi kormányellenes megmozdulást több mint egytucatnyi cseh nagyváros központjában nagy méretű kivetítőkön követhették figyelemmel az ottani tüntetők. − A kormány gazdaságpolitikája teljesen elhibázott, s ha ehhez hozzáadjuk az Európai Unió hasonlóan hibás zöldpolitikáját és Ukrajna-politikáját, akkor az eredmény nem lehet más, csak katasztrófa és szegénység − ismételte meg a mostani tüntetésen korábbi szavait Miroslav Sevcík, a prágai Közgazdasági Főiskola Nemzetgazdasági Karának dékánja.

A felszólalók − döntően baloldali, nemzeti irányultságú személyiségek, civil szervezetek és parlamenten kívüli pártok képviselői − a kormány mellett élesen bírálták az Európai Uniót is, elsősorban Brüsszel energiapolitikáját, egyben elhibázottnak minősítették az orosz–ukrán konfliktushoz való hivatalos hozzáállását.

Míg Prágában tízezrek, más nagyvárosokban egy-két ezren, néhány százan vettek részt a megmozdulásokon. A kormányellenes tüntetéseket a közszolgálati hírtelevízió (CT24) gyakori élő bejelentkezésekkel, a CTK cseh hírügynökség és néhány hírportál pedig az interneten egyenesben közvetítette. A parlamenti pártok közül a tüntetést egyedül a Szabadság és Közvetlen Demokrácia (SPD) mozgalom támogatta.

Több felszólaló bírálta, hogy a kormány fegyverekkel támogatja Ukrajnát, miközben elhanyagolja a cseh lakosság érdekeit.

Petr Fiala miniszterelnök szerint a szeptember eleji prágai tüntetést az oroszbarát, szélsőséges nézeteket valló erők hívták össze, amelyek Csehország érdekei ellen dolgoznak. − Mindenkinek joga van véleményt nyilvánítani és tüntetni. Szerintem ezek az események nincsenek összhangban Csehország és lakossága érdekeivel − szögezte le a miniszterelnök.

A mostani tüntetésekkel kapcsolatban egyelőre nem nyilatkoztak a kormánypárti politikusok. A közszolgálati televízióban megszólaló elemzők úgy vélték, hogy a kormánynak nem lenne szabad lebecsülnie a megmozdulásokat, mert azok a lakosság nehéz helyzetbe jutott részének véleményét fejezik ki.

Borítókép: Tüntetés Prágában (Forrás: Twitter)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.