– Kevesebb mint négy éven belül Izraelben ötödik alkalommal rendeznek előre hozott parlamenti választásokat november elsején. Születhet ezúttal tartós eredmény?
– Nem gondolnám. Minden felmérés azt mutatja, hogy nagyon szoros, körülbelül 50-50 százalékos eredményre számíthat a jobb- és a baloldal. Akár egy-két szavazat is befolyásolhatja majd a győzelmet. Ez történt a legutóbbi választáson is. A Jaír Lapid vezette, centrista Jes Atid (Van Jövő) párt a második helyen végzett, szövetségeseikkel csak 61 mandátumot szereztek a 120 fős törvényhozásban, amivel nem tudtak stabil koalíciós kormányt alakítani. Ez eredményez folyamatosan újabb és újabb választásokat.
– Mik a választás elképzelhető kimenetelei?
– Három lehetőséget látok. Az egyik pártszövetség győz, de nagyon kicsi fölénnyel, és mivel nem tud majd kormányt alakítani, ismét újabb választásokat kell kiírni. A második opció, hogy nem lesz egyértelmű győztes, és akkor mindenképp újabb választásokra lesz szükség.
A harmadik kimenetel, ami a legészszerűbb lenne, hogy egy időre létrejön a nagykoalíció a bal- és jobboldal között. Ehhez azonban bizalom kell a felek között, ami jelenleg hiányzik.
A jobboldali Likudot vezető Benjamin Netanjahu és Beni Ganz, a Kék és Fehér centrista pártszövetség vezetője két éve csinált egy nagykoalíciót. A megállapodás szerint négy évig tartott volna, és két-két évig, felváltva vezették volna a kormányt. Egy év után Netanjahu azonban felbontotta az egyezséget abban a reményben, hogy már képes lesz megnyerni a választást, de nem így történt.
– A jelenleg koalícióban kormányzó Jes Atid és az ellenzékben lévő Likud mellett kik rúghatnak még labdába?
– Vannak kisebb pártok, amelyek nagyon közel állnak a küszöbhöz, és ha nem jutnak be a parlamentbe, az másoknak fog kedvezni. Például az arab pártok korábban mindig közös listával indultak, így a szavazatok tíz százalékára számíthattak. Tavaly az egyik pártjuk kettészakadt, így a másik párt egyedül indul a mostani választáson, kérdéses tehát, hogy elérik-e a küszöböt. Rajtuk kívül a főbb pártoknak vannak „szatellitpártjaik”, így ők sem léphetnek koalícióra az ellenkező oldallal. Beni Ganz egykori vezérkari főnök, jelenlegi védelmi miniszter centralista pártja szintén versenyben van. Ők körülbelül tíz százalékon állnak, így elméletileg csatlakozhatnak a bal- és jobboldalhoz is, de Netanjahu korábbi egyezségszegése miatt nagyon „Bibi-ellenesek” (Bibi Benjamin Netanjahu beceveve – a szerk.) Ha nyer a Likud, talán elgondolkodnak a koalíción, de azért sokat fog kérni Ganz. Például a miniszterelnöki széket.
– Magyarországon a legutóbbi választások során egészen érdekes csoportosulásokat láthattunk az ellenzékben, nem igazán számítottak az elvek. Izraelben mi a helyzet?
– Izraelben általában értékalapú koalíciókról beszélhetünk, ami vagy jobb-, vagy baloldali. Esetenként pedig létrejöhetnek vegyes, ügyvivő kormányok is, de ezek csak átmeneti ideig működnek.
A magyar vegyes lista nem volt sikeres, de nálunk egy évvel ezelőtt ilyen lista győzött.
Akkor sok jobboldali párt elhagyta Netanjahut, amelyeket a szintén jobboldali Naftali Bennett meg tudott szólítani. Lapid a baloldali pártokat győzte meg, így megalakult a Bennett–Lapid-vegyeskoalíció. Az értékeik azonban olyan távol álltak egymástól, hogy ez sem tudott tartós maradni, a jobboldaliak végül kiváltak.
– Mik voltak az idei kampány főbb témái?
– Beszélhetnék az értékekről, biztonságról vagy az arabkérdésről, de ezek csak közepesen fontos témák. Valójában egyetlen központi kérdés van, mégpedig az, hogy Netanjahu jó vagy rossz? Akarjuk őt miniszterelnöknek vagy nem? A választók ez alapján döntenek.
Vannak olyan baloldaliak, akik kedvelik Netanjahut, ezért a jobboldali Likudra szavaznak. De akadnak olyan jobboldaliak is, akik szerint Netanjahu túl sokáig volt hatalmon, és inkább átszavaznak a baloldalra.
Már a pártok között is az a kérdés, ha a koalícióról van szó, hogy csatlakoznak-e Bibihez vagy nem? Véleményem szerint a politika ilyen szintű perszonalizációja nem jó dolog. Pártprogramok nélkül arra adunk felhatalmazást a politikusoknak, hogy azt csináljanak, amit akarnak.