Az EU újabb szankciókat fogadott el Iránnal szemben

Huszonkilenc embert és három szervezetet vettek fel a korlátozó intézkedések jegyzékébe.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 11. 14. 18:49
HAMENEI, Szajed Ali
Teherán, 2022. október 28. Iráni nõk kormánypárti tüntetésen vesznek részt a pénteki ima után Teheránban 2022. október 28-án. A tüntetõk Ali Hamenei ajatolláh és a síita klérus által felügyelt kormány iránti támogatásukat fejezték ki, miután az elõzõ két napban kormányellenes tiltakozások voltak több iráni városban a dél-iráni Siráz egyik síita szentélyében elkövetett fegyveres támadás miatt. A támadók legkevesebb 15 emberrel végeztek. A támadás elkövetését az Iszlám Állam terrorszervezet vállalta magára. MTI/EPA/Abedin Taherkenareh Fotó: Abedin Taherkenareh
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió Külügyek Tanácsa további 29 embert és három szervezetet vett fel az iráni emberi jogi jogsértések szankcionálására létrehozott korlátozó intézkedések jegyzékébe, az érintettek Mahszá Amíni fiatal iráni nő letartóztatása utáni haláláért, illetve az eset miatt kirobbant tüntetések véres elfojtásáért felelősek – közölte az uniós tanács hétfőn.

Az uniós tagállamok külügyminisztereinek brüsszeli ülésén jegyzékbe vett személyek között a Mahszá Amínit letartóztató erkölcsrendészet négy tagja, a belügyminiszter, a bűnüldöző szervek és a Forradalmi Gárda (IRGC) tartományi vezetői, a kibernetikai rendőrség igazgatója, valamint a hadsereg szárazföldi erőinek parancsnoka szerepel.

A megszorító intézkedések hatálya emellett kiterjed a Bászidzs nevű önkéntes félkatonai szervezetre, az Arvan Cloud iráni IT-cégre, amely a kormány utasítására korlátozza az internethez való hozzáférést, valamint az állami műsorszolgáltatóra, amely közvetítette a tüntetésekről előállított fogvatartottak vallomástételét – írták.

A büntetőintézkedések az Európai Unióba való beutazási tilalomra és az unióban tárolt pénzeszközök befagyasztására terjed ki.

Ezenfelül uniós országok állampolgárai és az unió területén bejegyzett szervezetek és bankok nem bocsáthatnak pénzügyi eszközöket a jegyzékbe vettek rendelkezésére. A szankciórendszer emellett magában foglalja a távközlési eszközök megfigyelésére szolgáló berendezések, valamint a belső elnyomásra felhasználható berendezések Iránba történő kivitelének tilalmát is.

A vonatkozó uniós jegyzékben jelenleg 126 ember és 11 szervezet szerepel.

A tanács közleményében leszögezte:

az Európai Unió határozottan elítéli és elfogadhatatlannak tartja a tüntetőkkel szembeni erőszakos fellépést. Kiáll az iráni nép mellett, és támogatja a békés tiltakozáshoz való jogot, valamint követeléseik és nézeteik szabad hangoztatását.

Az EU továbbá felszólította Iránt, hogy haladéktalanul engedje szabadon a fogvatartottakat, és biztosítsa az információk szabad áramlását többek között az internet-hozzáférés biztosítása által. Az EU továbbá elvárja, hogy Teherán tisztázza a tüntetések során bekövetkezett halálesetek és a letartóztatottak számát, vonja felelősségre a felelősöket, és biztosítson megfelelő eljárást valamennyi fogvatartott számára. Mahszá Amíni meggyilkolásának körülményeit független és átlátható módon kell kivizsgálni, a felelősöket el kell számoltatni – tették hozzá.

A 22 éves, kurd származású Mahszá Amínit azért vették őrizetbe szeptember közepén, mert nem viselte az előírás szerint kötelező fejkendőt, a hidzsábot. Szemtanúk szerint a fiatal nőt a rendőrök megverték a rendőrautóban, majd kómába esett. Három nappal később egy teheráni kórházban halt meg.

 

Borítókép: Iráni nők kormánypárti tüntetésen vesznek részt a pénteki ima után Teheránban 2022. október 28-án. (Fotó: MTI/EPA/Abedin Taherkenareh)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.