Ismét összecsaptak a tüntetők a biztonsági erőkkel Kínában

Az emberek már nemcsak a zéró-Covid-politika megszüntetését, hanem a vezetés távozását is követelik.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 11. 30. 9:10
Peking, 2022. november 27. Tüntetõk vonulnak Pekingben 2022. november 27-én. A tüntetõk a kínai kormány koronavírus elleni óvintézkedései miatt tiltakoznak azt követõen, hogy november 24-én a nyugat-kínai Hszincsiang-Ujgur Autonóm Terület székhelyén, Ürümcsiben kigyulladt egy 15 emeletes lakóépület. A tûzben - amelyet a vizsgálat szerint egy meghibásodott konnektor okozott - tízen életüket vesztették, és többen megsérültek. Az interneten keringõ hírek szerint az áldozatok száma azért volt ilyen magas, mert az épületet részleges vesztegzár alá helyezték, és a lakók nem tudtak idõben kimenekülni. Városi tisztségviselõk ezt tagadták. A négymillió lakosú Ürümcsiben vannak, akik már száz napja karanténban vannak. MTI/EPA/Mark R. Cristino Fotó: Mark R. Cristino
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét összecsaptak a tüntetők kedd éjjel a biztonsági erőkkel a dél-kínai Kantonban (Kuangcsou), a Kínai Kommunista Párt kemény fellépést ígért a szabotázsakciók ellen.

A közösségi médiára – a többi között a Kínában betiltott Twitterre – felkerült képsorok tanúsága szerint a tiltakozók lebontották a város több pontján felhúzott barikádokat, megdobálták a rendőröket, akik könnygázt is bevetettek, többeket pedig megbilincselve vittek el.

A 19 milliós városból már két hete is nagyszabású tiltakozásokat jelentettek, melyek a koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozások ellen robbantak ki. 

Az utóbbi hetekben több demonstrációra került sor Kína más városaiban, egyebek között Sanghajban és Pekingben is, sokan pedig már nemcsak az emberek életét megnehezítő és a gazdaságot gyengítő szigorítások enyhítését, hanem Hszi Csin-ping elnök lemondását és az országot több mint hetven éve irányító Kínai Kommunista Párt távozását is követelték. A tiltakozásokról készült videókon az látható, hogy az emberek – köztük sok fiatal – fehér lapot tartanak a fejük fölé, amellyel a szólásszabadság hiányát jelzik.

A párt központi bizottságának kedd esti közleményében határozott fellépést ígértek a szabotázsakciók, a törvénytelenségek és a közrend megzavarása ellen, a külügyminisztérium pedig arra intette az állampolgárokat, hogy csak a törvény adta keretek között gyakorolhatják jogaikat. A pekingi vezetés korábban már idegen, ellenséges hatalmakat tett felelőssé a megmozdulásokért.

Kínában továbbra is a zéró-Covid-politika van érvényben, miközben a világ nagy részén feloldották a korlátozások többségét. 

E politika egész városrészek lezárását és karanténok elrendelését is lehetővé teszi a hatóságoknak, valamint azt is, hogy barikádokat emeljenek járványügyi szempontból kockázatosnak ítélt lakó- és gyárépületek köré. Jóllehet az esetszámok még mindig alacsonyabbak, mint sok országban, az utóbbi hetekben ismét nőtt a regisztrált fertőzöttek száma, egyebek között Pekingben és Kantonban is. A nyári időszak óta csökkent az újonnan beoltottak száma is, az oltási kampányt pedig nehezíti, hogy Kínában még mindig nem hagytak jóvá külföldi gyártmányú vakcinákat.

 

Borítókép: Tüntetők vonulnak Pekingben 2022. november 27-én (Fotó: MTI/EPA/Mark R. Cristino)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.