Egy szendvicsbár tulajdonosa, Jérémy arról számolt be a belga RTL riporterének, hogy 18 óra után a vendégek már nem mernek betérni hozzá, mert attól félnek, hogy az erőszakos tunéziai bűnözők célpontjává válnak. A drogkereskedők egy tizenöt fős csoportja nemrégiben éppen a szendvicsbár bejárata előtt csapott össze egymással, egy órán keresztül megakadályozva a vásárlók belépését az étterembe. Jérémy beszámolója szerint azonban mindennapossá váltak a késekkel és elektromos sokkolókkal megvívott nyilvános ütközetek.
A drogkereskedők éjszakánként autón furikáznak körbe a városban, csőre töltött fegyvereikből a levegőbe lövöldöznek az éjszaka csendjében.
Eközben magukat a város királyainak, Huyt pedig a saját körzetüknek kiáltják ki. A jeleneteket filmre veszik, majd a közösségi médiában publikálják.
A belföldi turisták körében eddig népszerű úti célnak számító Huyt már a helyiek is csak kis Chicagóként emlegetik. A bűnbandák autókat törnek fel és fosztogatnak, a turisták napfénytetős járműveinek tetőablakát felveszítik, és azon keresztül rámolják ki az értékeket a kocsikból.
A helyi kereskedők és a lakosok petíciót nyújtottak be a rendőrségnek, amelyben a hatóságok azonnali beavatkozását követelik. Huy rendőrsége azonban – a beadvány szerzői szerint – bagatellizálja a problémát, a kereskedőknek pedig azt tanácsolja, hogy a pénztárgépek mellett készenlétben tartott dezodoros palackokkal védekezzenek a fegyveres bűnözők ellen.
Az üzlettulajdonosok arra figyelmeztetnek, hogy a szabadon garázdálkodó tunéziai bűnszövetkezet miatt kénytelenek lesznek a tevékenységüket másik településre áthelyezni, amely nem csak a szolgáltatások elvesztésével jár Huy számára, hanem a helyiek munkahelyének a megszűnésével is.
A rendőrfőnök, Steve Jasselette az RTL-nek elmondta, hogy a problémás negyedekben a rendőrség fokozza a járőrök számát, valamint további intézkedéseket is bevezet. Utóbbiakról azonban nem közölt részleteket.
Huy polgármestere, Eric Dosogne sajátos módon magyarázza a lakosság körében uralkodó hangulatot. „Az emberek általában éppen ott érzik magukat veszélyben, ahol egyébként jobb a közbiztonság. A fenyegetettség érzése ugyanis fordítottan arányos a valós biztonsággal. Ez minden tanulmányban így van” – közölte a belga RTL riporterével a polgármester, bár azt elismerte, hogy a város valóban problémákkal küzd, és közölte, hogy a városvezetés mindent megtesz a nyugalom helyreállítása érdekében.