Trócsányi: Európa jövőjéről csak a civilizációs örökség figyelembevételével lehet gondolkodni

Az EP-képviselő az Aranybulla 800. évfordulója alkalmából szervezett konferencián nyilatkozott.

MTI
2022. 11. 08. 19:00
TRÓCSÁNYI LÁSZLÓ
TRÓCSÁNYI LÁSZLÓ Forrás: Európai Parlament
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európa és az Európai Unió jövőjéről csak a civilizációs örökség figyelembevételével gondolkodni, ezen belül hangsúlyozni kell az alkotmányos alapok jelentőségét – jelentette ki Trócsányi László, a Fidesz európai uniós parlamenti képviselője és a Károli Gáspár Református Egyetem rektora az MTI-nek adott nyilatkozatában kedden. A képviselő az Aranybulla kiadásának 800. évfordulója alkalmából szervezett brüsszeli nemzetközi konferencia keretében nyilatkozott az MTI-nek. A Nemzeti alkotmányos örökség és európai integráció elnevezésű rendezvényt a Polgári Magyarországért Alapítvány brüsszeli irodája, a görögországi székhelyű Európai Közjogi Szervezet és a Károli Gáspár Református Egyetem szervezte. A politikusok és akadémikus részvételével szervezett konferencia célja az volt, hogy feltárja az alkotmányos hagyományok jelentőségét az európai integrációban, a nemzeti alkotmányok szerepét az európai együttműködésben, valamint az európai értékrend kialakításában. Trócsányi László nyilatkozatában kiemelte: 

az Európa jövőjéről szóló, csaknem egy évig tartó konferenciasorozat keretében nem esett szó Európa civilizációs örökségéről, pedig ez különösen fontos lett volna abból a szempontból is, hogy az EU-nak komoly elképzelései vannak az uniós szerződések módosításáról.

Mint mondta, minden európai ország rendelkezik hasonló jelentőségű történelmi okirattal, mint a 1222-ben kiadott Aranybulla, amely a magyar alaptörvény szerves részét képezi.

– Az Európai Uniót tagállamok alkotják, a legitimációja a tagállamoktól származik, ezért fontos rámutatni a nemzeti alkotmányok szerepére és az azokban rejlő civilizációs örökségre – hívta fel a figyelmet. Véleménye szerint az Aranybulla jelentősége abban rejlik, hogy tisztázta az alapjogokat, hangsúlyozta a bíróságok fontosságát, és lehetővé tette a fellépést a zsarnoki uralom ellen.

Kifejezte a magyar államiság lényegét, a magyarság számára fontos üzeneteket fogalmazott meg. Ezek az üzenetek a mai napig élnek. Európát sok nép alkotja, mindegyik rendelkezik alkotmánnyal, amelyek alapértékeket foglalnak magukba, ezeket nem lehet figyelmen kívül hagyni 

– hangsúlyozta Trócsányi László.

Gál Kinga, a Fidesz európai uniós parlamenti képviselője a konferenciát megnyitó beszédében hangsúlyozta: a 2011-ben elfogadott új alaptörvény újra élő kapcsolatot teremtett az alkotmány és a magyar alkotmányos hagyományok között, melynek sarokköve az Aranybulla. – Ahhoz, hogy közösen szembe tudjunk nézni a jelenlegi kihívásokkal, az unióban meg kell teremteni a kapcsolatot a nemzeti alkotmányok és az Európai Unió alapszerződései között – hívta fel a figyelmet.

 

Borítókép: Trócsányi László EP-képviselő (Fotó: Európai Parlament)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.