– Megbízatásának lejártakor egy interjúban nyugodtnak nevezte a koszovói helyzetet. Azóta rengeteg olyan esemény történt, melyek inkább az eszkaláció, mintsem a megállapodás jeleit mutatják. Hogyan értékeli a mostani helyzetet?
– Októberben, amikor a magyar parancsnoki időszak véget ért, tényleg viszonylagos nyugalom volt Észak-Koszovóban. A nyári eseményeket követően a Kfor tevékenységével és a nemzetközi közösség közrehatásával sikerült stabilizálni a helyzetet.
Azonban már akkor is tudtuk: amennyiben a koszovói kormányzat által bevezetni tervezett rendszámtáblákkal kapcsolatos intézkedéseket továbbviszik, akkor egy feszült szituáció várható.
Tulajdonképpen ezt láthattuk az elmúlt hetekben, hiszen lejártak a felek megegyezése által kijelölt határidők, ezáltal életbe léptek a rendszámtáblájukat le nem cserélőket sújtó intézkedések. Ahogy arra számítani lehetett, ez fokozta a feszültségeket a térségben. Ez lényegében egyenes folytatása a 2021 szeptemberében kezdődő eseményeknek, amikor a Kurti-kormány az első rendszámtábla-reciprocitás intézkedést bevezette. Ez akkor is a mostanihoz hasonló többhetes blokádhoz vezetett a Észak-Koszovóban.
– Parancsnokságának egy évét végigkísérték a feszült pillanatok. Mikor volt a legintenzívebb időszak?
– A magyar parancsnoki időszak pont egy olyan periódusa volt a Kfor történetének, amikor egymást követték a konfliktushelyzetek. Több olyan időszak is volt, amikor a Kfor parancsnokságának határozottan komoly tervezési feladatokat kellett végrehajtania, és fel kellett készülnie a helyzet stabilizálására irányuló közbeavatkozásra.
A legfeszültebb pillanat július 31-e volt, amikor néhány óra leforgása alatt az észak-koszovói szerbek több barikádot állítottak fel az adminisztratív határvonalhoz vezető utak eltorlaszolására. Ez nagyon intenzív időszak volt, főleg a parancsnoki csoport részére, aznap délután és az azt követő éjszaka több tárgyalást folytattunk a koszovói kormánnyal, valamint a szerb vezérkari főnökkel. Annak ellenére azonban, hogy mennyire kiélezett volt a szituáció, sikerült csillapítani a feszültséget néhány óra leforgása alatt.
– Mennyire lehet gördülékenyen együttműködni egy ilyen feszült helyzetben az érintett felek hatóságaival, politikusaival?
– A legfontosabb az, hogy a Kfor parancsnokának valamennyi féllel jó kapcsolata legyen. Ezt a jó kapcsolatot mindjárt a parancsnoki időszak kezdetén sikerült is kialakítani, mind a koszovói kormány, mind a koszovói szerb kisebbség vezetőivel. Ez a kulcsa, hogy egy feszült helyzet kialakulásakor fogadják a parancsnok hívását és meg tudjuk beszélni a lehetőségeket, megtaláljuk a mind két fél részéről elfogadható megoldásokat. Ez volt a magyar parancsnoki időszak sikerességének középpontjában. Emellett fontos megemlíteni a Koszovóban működő nemzetközi szervezeteket és azokat a vezetőket, akik az Európai Unió részéről próbálják meg rendezni a helyzetet. Velük is elengedhetetlen az együttműködés és a jó kapcsolat a stabilitás elérésére.