A brit konzervatív kormány kezéhez azonban sokak szerint vér tapad, amiért nem segíti jobban a hajón érkezőket. Ezt több jótékonysági szervezet és parlamenti bizottság is követelte már, illetve a brit határőrizeti erők és parti őrség egyik szakszervezete is felszólította a belügyminisztert, hogy mondjon le, mivel
biztonság és segítségnyújtás helyett démonizálja a menedékkérőket.
„A biztonságos és törvényes útvonalak pontosan az embercsempészek modelljének megtörését szolgálnák” – mondta David Simmonds konzervatív parlamenti képviselő. Alison Thewliss, a Skót Nemzeti Párt tagja szerint a csatornán történő átkeléseket büntető törvény áprilisi elfogadása nem tölti be elrettentő szerepét, és a brit vezetés egyszerűen nem vesz tudomást a realitásokról. Thewliss szerint a megoldás az lehetne, hogy a korábban még lehetőségként létező légi úton történő érkezést ismét lehetővé tennék, mintsem hagynák, hogy „imbolygó lélekvesztőkön” utazzanak a migránsok. Az országba érkezés fontos része a kérdésnek, mert a brit törvények értelmében menekültügyi eljárás iránt csak az folyamodhat, aki fizikailag az ország területén van.
A brit kormány álláspontja azonban megingathatatlannak tűnik: Suella Braverman belügyminiszter kijelentette, hogy így is számos olyan mechanizmus van, ami megfelelő védelmet nyújt, valamint hozzátette, hogy „az emberek nem kérnek menekültstátust, amikor eleve egy biztonságos országban vannak”.
Suella Braverman szerint a Rishi Sunak miniszterelnök által kedden bejelentett új menekültügyi és migrációs intézkedések – melyek az eljárások felgyorsítására, a migránsok elhelyezésével kapcsolatos változtatásokra és különösen egy, a „kishajós migrációval” foglalkozó műveleti parancsnokság létrehozására irányulnak – megfelelő elrettentő erővel bírnak majd, ugyanakkor kérdéses, hogy a megelőzésben működőképesek lesznek-e. Egy 2020-as belügyminisztériumi tanulmány szerint ugyanis a menedékkérők legnagyobb többsége semmit, vagy nagyon keveset ért a brit jogi szabályozásból.