Németország és Ausztria is koronavírusteszt-kötelezettséget vezet be a Kínából beutazókkal szemben, eleget téve az Európai Tanács szerdai ajánlásának. Az EU egészségügyi miniszterei közösen elfogadott ajánlásukban „erősen bátorítják” a tagállamokat, hogy negatív koronavírusteszt bemutatására kötelezzék mindazokat, akik Kínából utaznak az EU-ba, függetlenül attól, hogy milyen állampolgárságúak.
Ausztria és Németország is teszteli a kínai turistákat
Ausztria és Németország is eleget tesz az Európai Tanács szerdai ajánlásának, miszerint koronavírusteszt-kötelezettséget kellene bevezetniük az EU-tagállamoknak a kínai turistákkal szemben. A Covid–19 rohamosan terjed Kínában, pontos információk nincsenek a fertőzöttek és halálesetek számáról.
Karl Lauterbach német egészségügyi miniszter csütörtökön úgy nyilatkozott: Németország legalább egy gyorsteszt elvégzését kéri indulás előtt az érkezőktől, de a német repülőtereken szúrópróbaszerűen kiválasztott utasokon is elvégzik majd a tesztet, hogy feltérképezzék, a koronavírus melyik variánsa a domináns. Hasonló bejelentést tett az osztrák egészségügyi minisztérium, ám a részletekről később tájékoztatják a lakosságot. Az EU-tagországok közül továbbá Belgium, Franciaország, Olaszország, Spanyolország és Svédország döntött a szigorítás mellett. Az EU közös döntése nem kötelező egyetlen tagállamra nézve sem, maguk dönthetnek saját szabályozásukról.
Drámai a kínai helyzet a Covid–19 miatt
Szerdai közleményében az Európai Tanács azt is ajánlotta a tagállamoknak, hogy a Kínából utazók viseljenek arcot eltakaró maszkot a repülőgépeken, a hatóságok szúrópróbaszerűen teszteljék a repülőtereken az érkező utasokat, illetve ellenőrizzék a repülőgépek szennyvízében a koronavírus koncentrációját.
Ami ma Kínában történik, az drámai
– mondta a napokban Frank Vandenbroucke belga egészségügyi miniszter. A belga hatóságok már szerdán bejelentették, hogy a Kínából érkező utasok csak a repülőút megkezdése előtt legfeljebb 48 órával elvégzett, negatív eredményű koronavírusteszttel szállhatnak fel a Belgiumba tartó járatokra. A repülőgépek szennyvizét is elemezni fogják új vírusvariánsok után kutatva. A miniszter szerint a kínai esetszámok nem okoznak azonnali kockázatot Belgiumban, köszönhetően a nagyarányú beoltottságnak.
Eltérő statisztikák a Covid–19 okozta halálesetekről
Európán kívül számos másik államban is korlátozzák a kínai turisták számát, miután a távol-keleti országban drasztikusan megemelkedett a koronavírussal megfertőzött emberek száma. Mint lapunk is megírta: Kínában december 7-én szakítottak a korábbi rendkívül szigorú zéró Covid-politikával, a korlátozások felszabadítása után pedig csupán december első három hetében a lakosság 18 százaléka kaphatta el a koronavírus-fertőzést, aminek egyik oka az lehet, hogy a hosszú bezártság után a népesség nem rendelkezik megfelelő immunitással.
Hírügynökségi jelentések szerint mostanra olyan magas lett Kínában a koronavírus miatti napi halálesetek száma, hogy a krematóriumok teljesen megteltek.
A fertőzöttek és halálesetek pontos számáról azonban nincs információ, mivel Peking kizárólag a koronavírus miatt fellépő légzési elégtelenségben elhunytakat veszi figyelembe a halálozási statisztikákban. Hivatalos adatok szerint az 1,4 milliárd lakosú ázsiai országban december óta mindössze huszonhárman vesztették életüket a koronavírus miatt, ezzel szemben az Airfinity brit székhelyű globális egészségügyi adatközlő és elemzőcég szerint Kínában naponta mintegy kilencezren halnak meg Covid–19-ben.
Kína bírálja a WHO-t
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója az információk hiányában érthetőnek nevezte a beutazási korlátozásokat bevezető országok magatartását. A WHO bírálataira reagálva a kínai külügyi szóvivő csütörtökön jelezte: reméli, hogy „a WHO továbbra is a tudomány, az objektivitás és az elfogulatlanság talaján foglal állást a kérdésben, és aktív szerepet játszik a járvány kihívásaira adott globális válaszban”. Peking kedden kritizálta a beutazási korlátozásokat bevezető országokat is, mondván, a politikai megfontolásokból hozott döntések minden tudományos alapot nélkülöznek.
Borítókép: Kínából érkező utasok a londoni Heathrow repülőtéren 2023. január 4-én (Fotó: MTI/EPA/Andy Rain)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezSzijjártó Péter: Egymás mellett épülnek a német autó- és a kínai akkumulátorgyárak Magyarországon
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Így reagált a Mazsihisz a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancsra
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.
Szijjártó Péter: Azonnal békét kell kötni
Ha valaki békepárti, azt rögtön megbélyegzik.
Budapesten szerezne jó pontokat a választások előtt álló román kormányfő
Második fordulóra lehet szükség Romániában a választás első felvonása után.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Orbán Viktor: Mi jelöljük ki a helyünket a világban! - videó
Orosz légicsapás ukrán célpontok ellen: Drámai fordulat a határnál
"Döntöttem" - Életreszóló döntést hozott Epres Panni, rengetegen támogatják benne
Oroszország figyelmét is felkeltette: Magyarország légvédelmi rendszereket telepít az ukrán határhoz
Mélyütés a magyar válogatottnak, betett Szoboszlaiéknak az UEFA
Két országban is rettegnek: Magyarország területeket vesz el tőlük a háború után
Mutatjuk a férfit, aki VV Fanni meggyilkolásáért ül börtönben – hét év után adott exkluzív videóinterjút
Az újpestiek máris odaszúrtak a Fradinak az NB I legnagyobb rangadója előtt
Százhét macskája volt a budapesti nőnek, videó készült arról, hogy milyen körülmények között tartotta őket
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
Magyar Péter kínos magyarázkodásba kezdett, de nem volt benne sok köszönet
Putyin kemény megtorlást ígért, egy új fegyvert már teszteltek is az ukránok ellen
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezSzijjártó Péter: Egymás mellett épülnek a német autó- és a kínai akkumulátorgyárak Magyarországon
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Így reagált a Mazsihisz a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancsra
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.
Szijjártó Péter: Azonnal békét kell kötni
Ha valaki békepárti, azt rögtön megbélyegzik.
Budapesten szerezne jó pontokat a választások előtt álló román kormányfő
Második fordulóra lehet szükség Romániában a választás első felvonása után.