Ferenc pápa szerint a harmadik világháború zajlik a globalizált világban

Atomfegyverek, migráció, halálbüntetés, abortusz – az egyházfő számos témáról véleményt mondott.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 01. 09. 13:16
XVI. BENEDEK; FERENC pápa
Vatikánváros, 2022. december 31. Ferenc pápa hagyományos év végi Te Deum hálaadó istentiszteletet vezet a vatikáni Szent Péter-bazilikában 2022. december 31-én. A hivatalban lévõ pápa elõször jelent meg elõdje, XVI. Benedek nyugalmazott pápa halálhírének bejelentése után. A 95 esztendõs emeritus pápa, aki 2005 és 2013 között volt a római katolikus egyház feje, 2022. december 31-én hunyt el. MTI/AP/Andrew Medichini Fotó: Andrew Medichini
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ukrajnai háború nemzetközi válsághelyzetet teremtett Ferenc pápa szerint, aki a béke első számú feltételeként a globális leszerelést nevezte meg a Szentszéknél akkreditált diplomatákhoz intézett évnyitó beszédében a Vatikánban hétfőn. 

A katolikus egyházfő úgy vélte, egyre fejlettebb haditechnika bevetése helyett logikát kell váltani a teljes leszerelés útját követve, mivel semmilyen béke nem lehetséges ott, ahol a halál eszközei terjednek.

Ferenc pápa beszédében vázolta az aktuális nemzetközi politikai, gazdasági és társadalmi eseményekkel kapcsolatos nézeteit. Emlékeztetett, hogy 2023-ra esik XXIII. János pápa latinul Pacem in Terris (Békét a világban) kezdetű enciklikájának hatvanadik évfordulója. A pápai dokumentum – amely a kubai rakétaválságot kísérte – az igazságon, igazságosságon, szereteten és szabadságon felépítendő békét szorgalmazta a nemzetek között. Ferenc pápa kijelentette, hogy elődjének korában az emberiség saját megsemmisülésének küszöbén állt, amit a párbeszéd segítségével sikerült elkerülni. Kifejtette: az atomháború veszélye ma is fenyegetően hat, és félelembe taszítja a világot.

 

Az atomfegyverek birtoklása erkölcstelen, (…) az atomfegyverek fenyegetése közepette mindannyian vesztesek vagyunk

 

– hangoztatta Ferenc pápa. Aggodalmát fejezte ki az iráni atommegállapodás megtorpanása miatt. Azt mondta: „ma a harmadik világháború zajlik a globalizált világban, ahol a konfliktusok bolygónknak csak bizonyos részeit érintik, lényegében azonban mindenkit magukkal sodornak”. Példaként Ukrajnát említette, és az értelmetlen háború azonnali leállítását sürgette, amelynek hatása – a pápa szerint – egész térségeket érint Európán kívül is az energetikai ellátásban, valamint az élelmiszer-termelésben elsősorban Afrikában és a Közép-Keleten.

A háborúk sújtotta övezetek közül kiemelte Szíriát, ahol reformokat, újjáépítést szorgalmazott, és a nemzetközi szankciók okozta szegénység enyhítését. A Szentszék aggodalmát fejezte ki a palesztinok és izraeliek közötti erőszak terjedése miatt. Párbeszédet, nemzeti megbékélést sürgetett a Kongói Demokratikus Köztársaságban és Dél-Szudánban, ahova Ferenc pápa idei első útja vezet. A tűzszünet tiszteletben tartását és a foglyok szabadon engedését kérte a Dél-Kaukázusban, említette Jement, Etiópiát, a nyugat-afrikai országokat, Mianmart és a Koreai-félszigetet, ahol békét és jólétet kért az egész koreai nép számára. Beszélt Libanonról, és a „demokrácia erővesztéséről” szólt Peruban, Brazíliában és Haitin. 

Ferenc pápa a béke szálainak szövéséhez útmutatót is felvázolt: elődjéhez hasonlóan az igazságot, az igazságosságot, a szolidaritást és a szabadságot nevezve meg alapelemként.

 

Sürgette a nők elleni erőszak leállítását, a tanuláshoz és munkához való jogaik biztosítását, hangoztatva, hogy a nők hozzájárulása elengedhetetlen a társadalmi életben, és a nők a béke első számú szövetségesei.

 

Az élethez való jogot hangoztatta az abortuszhoz való „vélelmezett joggal” szemben. A politikai felelősöket a gyengébbek védelmére szólította fel, a betegek, a fogyatékossággal élők és az idősek „selejtezésének” elkerülésével, valamint az általános egészségügyi ellátás garantálását sürgette. 

A halálbüntetés nemzetközi eltörlését is szorgalmazta, az érintett országok közül Iránt nevezve meg. A családalapítás miatti félelmek eloszlatását kérte, és úgy vélte, hogy a demográfiai tél veszélybe sodorja a társadalmak jövőjét. A pápa az oktatást nevezte a tudatlanság és az előítéletek okozta félelmek ellenszerének. A pandémia és a geopolitikai válságok okozta oktatási katasztrófával szemben minőségi oktatást sürgetett az ENSZ tavaly szeptemberi oktatásügyi csúcstalálkozójára hivatkozva. – Az államoknak legyen bátorságuk fegyverkezés helyett oktatásra költeni – mondta a pápa.

 

Vallásszabadságot szorgalmazott, kijelentve, hogy a világnépesség egyharmada nem élhet azzal. 

 

Forrásokat és eszközöket sürgetett az Európai Unión kívüli vallásszabadság előmozdítására decemberben kinevezett uniós különmegbízott számára. Úgy vélte, hogy a keresztények elleni erőszak és diszkrimináció nem csak ott érezhető, ahol kisebbségben élnek: a vallásszabadság ott is veszélyben forog, ahol a hívők véleményszabadsága korlátozott „a rosszul értelmezett társadalmi bevonás nevében”.

A pápa a szerinte jelenleg polarizált és érdekblokkokat képviselő nemzetközi intézményrendszer reformját sürgette. Az „ideológiai totalitarizmus” veszélyére hívta fel a figyelmet, amely intoleráns azokkal szemben, akik nem csatlakoznak a magukat progresszívnek vallók nézeteihez, amelyek valójában visszafelé vezetik az emberiséget, a gondolati és lelkiismereti szabadság megsértésével – mondta.

 

Elfogadhatatlannak nevezte a „külön-külön folytatott migrációs politikát”, és egy új európai paktumot szorgalmazott.

 

Lelkiismeret-ébredésre szólított fel a teremtett világ védelmében, hangoztatva, hogy az éghajlatváltozásra vonatkozó nemzetközi csúcstalálkozók döntéseinek teljesítését nem lehet tovább halogatni. Vatikán állam 183 országgal tart fenn diplomáciai kapcsolatot; Ferenc pápa hangsúlyozta, hogy a tiszteletteljes és konstruktív párbeszéd jegyében újabb két évvel meghosszabbították a Szentszék és a Kínai Népköztársaság közötti úgynevezett ideiglenes megállapodást, amelyet 2018-ban írtak alá először a püspöki kinevezések szabályozásáról.

A Szentszéknél akkreditált diplomaták között Magyarországot Habsburg-Lotharingiai Eduárd nagykövet képviselte.

Borítókép: Ferenc pápa hagyományos év végi Te Deum hálaadó istentiszteletet vezet a vatikáni Szent Péter-bazilikában 2022. december 31-én (Fotó: MTI/AP/Andrew Medichini)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.