Moldova is feladná a semleges státust?

Maia Sandu elnök szerint Oroszország katonailag egyelőre nem fenyegeti az országot.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (b) és Maia Sandu moldovai elnök kezet fog a Chisinauban tartott sajtótájékoztatójuk végén 2022. november 10-én. MTI/EPA/Dumitru Doru
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ukrajnai háború kapcsán „komoly vita” zajlik Chisinauban az alkotmányban rögzített semlegességről, valamint egy „szélesebb katonai szövetséghez” való csatlakozás lehetőségéről. Ezt Maia Sandu moldovai elnök mondta a Politicónak adott minapi interjúban, kerülve a NATO említését.  – Most komoly vita folyik (…) arról, hogy képesek vagyunk-e megvédeni magunkat, egyedül is meg tudjuk ezt oldani, vagy csak egy nagyobb szövetség részeként – nyilatkozta. Mint fogalmazott: ha egy adott ponton a nemzet arra a következtetésre jut, hogy  megváltoztatná a semleges státust, akkor annak megvalósítása egy demokratikus folyamatként fog megtörténni. 

 

Maia Sandu szerint országa a propaganda és dezinformáció révén kitett az orosz hibrid háborúnak, egyelőre azonban nincs katonai fenyegetés Moldovával szemben.

 

A brüsszeli lap cikkében megjegyzi: Moldova ugyan nem tagja a NATO-nak, de együttműködik a szervezettel, és szerepet vállal a NATO koszovói békefenntartó erőinek erősítésében. Nicu Popescu moldovai külügyminiszter részt vett a decemberi, bukaresti NATO-egyeztetésen, ez volt az első alkalom, hogy a chisinaui diplomácia vezetője részt vesz az észak-atlanti katonai szövetség miniszteri találkozóján. A Politico megjegyzi: a Moldovai Köztársaság integrációjának legnyilvánvalóbb akadálya az orosz katonák jelenléte az ország területén, a szakadár Transznisztriában. 

 

 

Moldovának ügyesen kell lavíroznia: egyrészt megtartani a Nyugat- és EU-párti irányt, másrészt kerülni az Oroszországgal való viszony túlzott elmérgesedését – teszi hozzá a lap.

 

A legfrissebb felmérés szerint a megkérdezett moldovaiak rendkívül megosztottak abban a kérdésben, hogy megvédi-e az országot egy külső agressziótól a semleges státus. Jóval tisztább a kép, ami a NATO-tagságot illeti: a többség (54,5 százalék) elutasítja Moldova csatlakozását a katonai szövetséghez. Bár 51 százalékkal még mindig többségi támogatást élvez, az utóbbi időben csökkent az európai uniós integráció mellett elkötelezettek aránya. Immár harmincszázaléknyian ellenzik nyíltan az EU-csatlakozást. A közvélemény-kutatás adatai szerint a moldovaiakat a magas árak és az elszegényedés jobban aggasztja, mint a térségbeli háború.

Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (b) és Maia Sandu moldovai elnök kezet fog a Chisinauban tartott sajtótájékoztatójuk végén 2022. november 10-én. (Fotó: MTI/EPA/Dumitru Doru)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.