– Több mint két éve érkezett Budapestre a Koreai Köztársaság magyarországi nagyköveteként, ma azonban megbízatásának végére ért. Melyik a legkedvesebb emléke, amit magával visz Magyarországról?
– Megszámlálhatatlan szép élményben volt részem ez alatt a rövid idő alatt, de van egy közülük, ami nagy büszkeséggel tölt el. Bár csak két évig szolgálhattam Budapesten nagykövetként, a magyar kormány a Magyar Érdemrend középkeresztjével ismerte el a munkámat. Ez rendkívül váratlanul ért, a kitüntetés átvételekor pedig el is érzékenyültem a ceremónián, hiszen egy gyerekkori álmom vált valóra. Már egészen fiatalon is úgy képzeltem, hogy akármerre is sodor az élet, egy állami kitüntetés az, ami fontos mérföldkövet jelöl egy ember karrierjében. Nagy öröm számomra, hogy ez az álom épp Magyarországon, a magyar kormány kezdeményezésére valósulhatott meg – ez mindenképp egy emlékezetes pillanat marad, sőt:
számomra ez még annál is értékesebb, mintha a koreai kormánytól kaptam volna.
– Ön szerint mivel szolgált rá a kitüntetésre?
– Eredmények – szerencsére – akadtak bőven az elmúlt két évben. Amikor megkapom a kinevezésem egy adott állomáshelyre, mindig készítek magamnak egy tízpontos tervet, vagy mondjuk inkább úgy, házi feladatot. És bár előbb távozom Budapestről, mint terveztem, ráadásul a koronavírus-világjárvány is közbeszólt, ami jelentősen korlátozta a munkám, hiszen szerettem volna sokkal aktívabb lenni, de szerencsére így is elmondhatom, hogy a legtöbb tételt kipipálhatom a listámon. 2021 novemberében például húsz év után először látogatott dél-koreai államfő Budapestre Mun Dzse In akkori köztársasági elnök személyében. Ráadásul nem csupán a lehető legmagasabb rangú kétoldalú találkozó valósult meg a két ország között, hanem ezzel egy időben egy V4–Dél-Korea csúcstalálkozó is. A történelemben először, méghozzá Budapesten. Számomra külön öröm volt, hogy erre Magyarországon kerülhetett sor, hiszen tudom, hogy Lengyelország nagyon szeretett volna az esemény házigazdája lenni 2021-ben – sokat lobbiztak is érte.
– Miért nem sikerült nekik?
– Talán nem árulok el nagy titkot, ha azt mondom, mikor Szöul figyelmét felkeltette a közép-európai régió, nem Magyarországra tekintettek a legnagyobb súlyú versenyzőként. Ennek persze nem politikai, sokkal inkább földrajzi, illetve demográfiai okai voltak, hiszen Lengyelország területének és népességének nagyságát tekintve is meghaladja Csehországét, Szlovákiáét és Magyarországét. Ezek a szempontok márpedig éppen elegendők ahhoz, hogy a koreai cégek a régióban Lengyelországot tartsák a legfontosabb partnernek. Amikor tehát 2020 és 2021 júliusa között Lengyelország volt a visegrádi országok soros elnöke, nagyon szerettek volna egy V4–Dél-Korea csúcsot. Minden követ megmozgattak az ügyben, de hiába. Aztán amikor én Budapestre jöttem nagykövetként, akkor már Magyarország volt a V4 soros elnöke. Ezt leginkább a csillagok szerencsés együttállásának tulajdonítom, noha korábban a szöuli külügyminisztériumban európai főosztályvezetőként tevékenykedtem és dolgoztam a Kék Házban, azaz az elnöki palotában is külügyi titkárként, tehát jól ismertem a Közép-Európával kapcsolatos szöuli gondolkodást.
Mindenesetre amikor felvetettem egy budapesti V4–Dél-Korea csúcs lehetőségét, egyből igenlő választ kaptam.
– Ennek ennyire nagy a jelentősége?
– Természetesen, hiszen Mun Dzse In akkori elnök nem egyedül érkezett Budapestre: rengeteg befektető és üzletember is a magyar fővárosba látogatott az esemény apropóján, köztük sok multinacionális vállalat vezetője, így volt lehetőségük arra, hogy kialakítsanak egy összképet, személyes benyomást Magyarországról. A csúcstalálkozó eredményeként ráadásul Orbán Viktor miniszterelnök és Mun Dzse In nyilvánosan is kinyilvánította elköteleződését a gazdasági és az üzleti kapcsolatok továbbfejlesztésére vonatkozóan.
Ilyen szempontból tehát ez a 2021-es találkozó egyfajta szimbolikus mérföldkőnek is tekinthető, hiszen a folytatás melletti maximális elköteleződés mindkét fél részéről vitathatatlan. Ennek eredményeit egyébként látjuk is azóta, hiszen tovább mélyültek a kapcsolatok az elmúlt egy évben.