A tajvani védelmi minisztérium szerdán közölte, hogy tizenkilenc kínai J–10-es vadászgép repült be a sziget légvédelmi azonosító övezetének (ADIZ) délnyugati sarkába, bár közelebb maradtak Kína partjaihoz, mint Tajvanéhoz – derül ki a minisztérium által a légi behatolásról közzétett térképből.
A tajvani hadsereg figyelemmel kísérte a helyzetet, utasította a légierőt vadászgépek bevetésére, és hajókat is készült bevetni. Emellett válaszul aktiválta a partmenti rakétavédelmi rendszereket – közölte a minisztérium.
A kínai légierő hat további gépét is azonosították, illetve három kínai haditengerészeti hajót is észleltek, de ezek nem léptek be a tajvani azonosítási övezetbe. A tizenkilenc kínai repülőgép viszont belépett a tajvani ADIZ területére, de nem lépte át a Tajvani-szoros középvonalát, mely érzékenyebb határnak tekinthető, és amely korábban nem hivatalos akadályként szolgált a két fél között.
Az ADIZ egy szélesebb terület, amelyet Tajvan azért felügyel, hogy több ideje legyen reagálni az esetleges fenyegetésekre.
A kínai légierő szinte naponta repül a középvonal fölött azóta, hogy tavaly augusztusban hadgyakorlatokat rendezett Tajvan közelében Nancy Pelosi, az Egyesült Államok házelnökének a szigetre tett látogatása elleni tiltakozása jeléül.
Tajvan a kínai nyomás miatt az utóbbi időben korszerűsítette F–16-os vadászrepülőgép-flottáját, és további hatvanhat gépet rendelt az Egyesült Államoktól, miközben egy sor más fegyvert vásárolt, és négy hónapról egy évre hosszabbította meg a kötelező katonai szolgálat időtartamát minden férfi számára.