Antidemokratikus választójogi reform
Még a kormánykoalíció saját soraiban sem hagyták szó nélkül, hogy Berlin a múlt héten arról döntött, ellehetetlenítené az ellenzéket a következő parlamenti választásokkal. – Nem lehet ilyen mértékben figyelmen kívül hagyni a lakosság akaratát – tiltakoztak közös nyilatkozatukban az új német választójogi reform ellen szociáldemokrata (SPD-s) politikusok. A liberálisok (FDP) berkein belül egyenesen antidemokratikusnak nevezték a választási rendszer átalakítását.
A balliberális többségű szövetségi parlament alsóháza (Bundestag) múlt hét pénteken szavazta meg, hogy az erőviszonyokat ezentúl egyedül a listás szavazatok megoszlása határozza meg, és csak az ötszázalékos parlamenti küszöböt átlépő pártok alapíthatnak frakciót vagy frakciószövetséget. A jelzőlámpa-koalíció (az SPD, az FDP és a Zöldek szövetségének) terve szerint így eltörlik az alapmandátum-kitételt, vagyis azt a szabályt, amely lehetővé tette, hogy a pártok parlamenti képviseletre tegyenek szert, ha három egyéni választókörzetben mandátumhoz jutottak. Ez alapján nem lesznek többé úgynevezett túllógó és kompenzációs mandátumok sem.
„Ha egy adott párt több egyéni kerületben kapott mandátumot, mint ahogy az a listás eredménye szerint neki járt volna, és úgynevezett túllógó mandátumokhoz jutott ezáltal, akkor a többi párt extra kompenzációs mandátumokat kap, hogy a pártok aránya újra helyreálljon” – írta elemzésében a Magyar–Német Intézet vendégoktatója, Schenk Richárd. Az MTI rámutatott: az arányosságra törekvő vegyes német választási rendszer az egyéni körzetek és a tartományonként felállított pártlisták kombinációjából áll.