Miután Vlagyimir Putyin orosz elnök 2022 őszén elrendelte a részleges mozgósítást, több, mint kétszázezer orosz, katonakorú férfi hagyta el az országot, hogy elkerüljék a sorozást és a háborút. Öt orosz férfi Dél-Koreába menekült, ahol – elképzeléseik ellenére –az ottani kormány megtagadta tőlük a menekültstátust, aminek következtében a repülőtéren ragadtak és kénytelenek ott élni közel öt hónapja – derül ki a a CNN beszámolójából.
A menekültstátust azért tagadta meg tőlük az ország igazságügyi minisztériuma, mert megítélésük szerint a katonai sorozás elkerülése nem elégséges indok arra, hogy menekültként vegyék őket nyilvántartásba. Az öt férfi ügyvédje szerint viszont ez nem helytálló: elmondása szerint politikai menekültként kellene kezelnie őket a dél-koreai államnak, ugyanis a katonai szolgálat megtagadása politikai oknak minősül.
Ügyvédjük, Lee Jong-csan beszámolója alapján az öt férfi egyszerű körülmények között éli életét a szöuli repülőtéren: enni naponta egyszer kapnak, azon kívül csupán kenyeret ehetnek, kaptak lehetőséget zuhanyozni, a ruháikat pedig maguk mossák. Tovább pedig nem utazhatnak, jelenleg nem hagyhatják el a vámmentes területet.
Az öt férfi ügyvédje szerint bármi is legyen a dél-koreai igazságügyi minisztérium döntése a férfiak további sorsát illetően, legalább öt hónapba fog telni, mire megszületik a döntés, hogy van-e joguk menekültstátushoz folyamodniuk. Az pedig további egy vagy két év közötti időbe fog telni, mire eldől, hogy jogosultak-e rá.
Abban az esetben, ha a menekültstátust megtagadják a férfiaktól, továbbra is lesz lehetőségük Dél-Koreában maradni az ország humanitárius tartózkodási engedélyének köszönhetően, amely azonban számos tartózkodási jogkörüket érintő korlátozást is tartalmaz.
Borítókép: a szöuli repülőtér Dél-Koreában (Fotó: EPA/Yonhap)