Izgalmasan zárult és indult a hét Finnországban: jobboldali siker született az országgyűlési választáson, a kétes bulivideója után baloldali világsztárként kezelt Sanna Marin miniszterelnöknek távoznia kell.
Az utolsó közvélemény-kutatások nem tévedtek, igen szoros volt a választás.
A legtöbb szavazatot vasárnap a Petteri Orpo vezette jobbközép Nemzeti Koalíció kapta, a második helyre a nemzeti radikális Igaz Finnek kerültek, míg a jelenlegi kormánypárt, a Szociáldemokrata csak a harmadik helyet érte el.
A kétszáz tagú parlamentben – a nem hivatalos végeredmény szerint − 48, 46 és 43 mandátumot szerzett a három nagy párt, miközben az előző ötpárti, baloldali kormánykoalícióból három (a Centrum, a Zöld és a Bal) gyászosan leszerepelt, mandátumaik harmadát elveszítették. A kicsik közül egyedül a Svéd Néppárt és a Kereszténydemokrata Párt tudta megőrizni korábbi eredményét.
Svéd mintát követve
A finnországi voksolás eredménye nagyban emlékeztet a múlt őszi svéd voksolás kimenetelére. Hiába indultak a szociáldemokraták egy népszerű női kormányfővel a választásoknak (Magdalena Anderssonnal, illetve Sanna Marinnal), a gazdasági problémák és a bevándorlás okozta gondok a választókat elfordították a baloldaltól,
helyzetbe hozva a jobbközepet, megerősítve a bevándorlásellenes, nemzeti jobboldalt, amely mindkét országban történetének legjobb eredményét érte el, megkerülhetetlen erővé téve őket.
Koalíciós tárgyalások
A kormányalakítás hivatalosan csak húsvét után indul, miután megválasztják a parlament elnökét, és Sauli Niinistö elnök megnyitja az új országgyűlést, ugyanakkor azt már most sejteni lehet, hogy a többségi kormány megalakításához vagy a radikálisokra, vagy a szociáldemokratákra szükség lesz – és mindkét alternatíva kihívást jelent. Bár elvileg Finnországban nem elképzelhetetlen, hogy a jobbközép a szociáldemokratákkal lépjen koalícióra, jelenleg sokkal nagyobb az esélye annak, hogy Petteri Orpo a nemzeti radikálisokkal alkot majd kormányt.
Megnehezíti ezt az, hogy a bevándorlás, az uniós politika és a klímakérdések ügyében egészen más elképzeléseik vannak, emiatt nehéz tárgyalásokra számíthatnak a pártok,
nem beszélve arról, hogy a parlamenti többség eléréséhez még egy vagy két kisebb párt megnyerésére is szükség lesz, ez pedig feltehetően hosszabb időt fog igénybe venni.
Borítókép: Sanna Marin finn miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (SDP) elnöke a párt kampányközpontjában tartott eredményváró rendezvényen Helsinkiben 2023. április 2-án, a finn parlamenti választások napján (Fotó: MTI/AP/Szergej Gric)