– A CPAC weboldalán az ön neve alatt a következő olvasható: „Alabama állam magyar szemléletű képviselője.” A szervezők mire utaltak?
– A magyarok a szabadság szerelmesei. A kormány az emberekért dolgozik, és mindenki a biztonságos városokat kedveli, úgyhogy Amerikában is ezen kell dolgoznunk. Ezt takarja a „magyar megközelítés”. Nagyra értékeljük, amit a magyarok a szabadság megóvása érdekében tesznek. Az ország hátrahagyta a kommunizmust és szocialista múltját, erősödnek az állampolgári jogok, és az embereknek igenis van szavuk az igazságos és szabad választásokon. Erre mi, amerikaiak is felfigyelhetünk, sőt reményt is meríthetünk abból, amit a magyarok csinálnak.
– Nemrég a saját Twitter-oldalán újraközölte egy republikánus politikustársa üzenetét, aki a Fehér Ház migrációval kapcsolatos téves információt bírálta. Ön szerint miben mondott csődöt a Biden-adminisztráció migrációs politikája, és a republikánusok alatt mi, vagy mennyiben lenne más?
– Szerintem a nyitott határok politikája aláás minden nemzetet, különösen ha olyan mennyiségű határátlépésről beszélünk, mint nálunk. Nőtt a drogos bűncselekmények száma, több mint ötmillióan lépték át a déli határszakaszt, miközben az én államomban, Alabamában úgy ötmillióan élnek. Ahhoz, hogy egy nemzet önmagát nemzetnek nevezze, biztonságos határokra van szükség, függetlenül attól, hogy hol helyezkedik el. Nagyra értékelem a magyar megközelítést, a határok biztosítását. Nekünk is ezt kell tennünk.
– Hasonlóan a magyar migrációs politikához, mely 2015-ben határkerítés felállítását rendelte el, és ahogy Trump elnök is annak idején egy fal megépítéséről beszélt?
– Igen, a két dolog nagyon hasonló, és mindkét ország vezére a saját állampolgárainak érdekeit tartotta szem előtt. A határ a nemzet biztonságát szolgálja. A bevándorlással, a legális bevándorlással nincsen semmi gond, de a rengeteg illegális határátlépő gyakorlatilag beelőzi azokat, akik törvényesen próbálnak bejutni, és ez probléma. Szükség van országhatárokra, hiszen amit ön migrációnak nevezett, azt mi illegális bevándorlásnak hívjuk. Az nem baj, hogy sokan akarnak idejönni, hogy megvalósítsák az amerikai álmot, vagy épp Magyarországra, hogy biztonságban és egy kapitalista társadalomban éljenek. Baj akkor van, ha olyan arányban és ütemben jönnek, mint most, és nem integrálódnak a társadalomba, hisz megterhelik az egészségügyet és az oktatási rendszert, nő a bűnözés és a drogos bűncselekmények száma, és ez viszont már gond.
– Egyesek szerint az ukrán háború kapcsán Amerika jelenlegi politikája gyengíti Európát, miközben Oroszországot Kína érdekszférája felé tereli, holott ez sem Amerikának, sem Európának nem az érdeke. Ez megváltozhat-e, mikor és hogyan?
– Érdekes felvetés. Amerika Ukrajna-politikája bizonyos tekintetben valóban arra készteti Putyint, hogy tárgyaljon Kínával, és új kapcsolatokat építsen, de azt nem tudom, mikor lesz ebben változás. Azt tudom, hogy a közvélemény kevésbé támogatja lelkesen az ukrajnai háborút, mivel eddig 113 milliárd dollárt költöttünk Ukrajnára az amerikai adófizetők pénzéből. Ne feledjük: erről ugyanazok döntöttek, akik megnehezítették Trump elnök életét, amikor négymilliárd dollárt akart elkölteni a déli határfal megépítésére. A saját határunkat nem akarták biztosítani, de 113 milliárd dollárt elköltöttek egy másik országban úgy, hogy a költésre elég kevés rálátásunk van. Szóval azt gondolom, az amerikai törvényhozóknak előbb-utóbb fel kell tenniük a kérdést: jól hasznosítottuk az amerikai adófizetők pénzét? Hozzájárulunk ezzel a világbékéhez, egy biztonságosabb Ukrajna kiépítéséhez? Nem tudom.
– A konferenciát megnyitó magyar miniszterelnök a liberális ideológiát egy vírushoz hasonlította, ami immár – a genderpropaganda formájában – a gyerekeket és az óvodákat is elérte. Önök milyen lépéseket tesznek, tehetnek a gyermekek védelme érdekében?
– Számos államban hoznak helyi szinten törvényeket a gyerekek védelmében. Történelmileg a középosztályhoz tartozó külvárosi édesanyák eddig általában a demokratákra szavaztak, de az ideológia lassan az ő gyermekeiket is eléri, akiket megpróbálnak nemváltásra ösztönözni anélkül, hogy a szülőkkel egyeztetnének, és ez az a pont, ahol az államnak és a szövetségi kormánynak is közbe kell avatkoznia a gyermekek védelmében. A társadalom régóta együtt él a transzneműekkel, és senki nem akar a másik hálószobájába látni, de amikor a propaganda már a gyerekeket érinti, pontosan a középosztály, a külvárosi édesanyák részéről lesz a legnagyobb ellenállás. Szerintem a Demokrata Párt idővel magához tér, és rádöbben, hogy alaposan túllőttek a célon.
– A republikánusok tehetnek valamit?
– Persze. Hallatjuk a hangunkat, támogatjuk a törvényhozást, és ráirányítjuk a figyelmet ezekre a dolgokra. Viszonylag gyorsan reagáltunk, de még így is sok tennivalónk van. Például igazat kell mondanunk, mert az igazság szabaddá tesz. A woke-kultúrával az a baj, hogy az emberek téveszméi és aközött, amit mondanak, komoly űr tátong. Sokakat megbélyegeztek, vagy épp támadtak azért, mert igazat mondtak. Vissza kell térnünk az igazság útjára, bármennyire fájdalmas is ez. Én azt vallom, hogyha hazudunk másnak, azzal magunknak teszünk jót, ha viszont igazat mondunk, akkor azzal segítünk máson. Segíteni csak az igazság kimondásával tudunk.
Borítókép: Barry Moore Alabama republikánus képviselője interjút ad a CPAC Hungary 2023 forumán (Fotó: Havran Zoltán)