Erősítené a hadiipari ellátási láncokat Berlin is Szöul

Olaf Scholz német kancellár felszólította Észak-Koreát, állítsa le ballisztikusrakéta-tesztjeit.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 05. 21. 17:24
JUN Szok Jol; SCHOLZ, Olaf
Szöul, 2023. május 21. Olaf Scholz német kancellár (b) és Jun Szok Jol dél-koreai államfõ kezet fog a Szöulban tartott sajtótájékoztatójuk végén 2023. május 21-én. MTI/EPA/Pool/Getty Images/Csung Szung Dzsun Fotó: Csung Szung Dzsun
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olaf Scholz német kancellár és Jun Szuk Jol dél-koreai elnök megállapodott vasárnap Szöulban, hogy a lehető leggyorsabban kidolgoznak egy kétoldalú együttműködést a hadiipari ellátási láncok megerősítésére. Közös sajtótájékoztatójukon Jun azt mondta: „Egyetértünk abban, hogy ki kell bővítenünk védelmi és hadiipari együttműködésünket, ennek érdekében egy titkos megállapodáson dolgozunk.” De a két vezető egyéb területeken – főleg a csúcstechnológiában – való intenzívebb együttműködésben is megállapodott.

Scholz dél-koreai látogatása első programjaként a két Koreát elválasztó demilitarizált övezetbe ment el. Felszólította Észak-Koreát, hogy állítsa le ballisztikusrakéta-tesztjeit, mert ezek veszélyes helyzetet teremtenek a félszigeten.

„Ezeknek a rakétateszteknek véget kell vetni, és a [Phenjan] nukleáris képességeinek megerősítését célzó tevékenységnek is véget kell vetni. Ez az egész térség békéjét és biztonságát fenyegeti” – szögezte le a német kancellár az egyik dél-koreai katonai támaszponton. Hangsúlyozta, hogy Németországnak sikerült megoldania az egykori megosztott európai ország történelmi nehézségeit, de a Koreai-félsziget államai között továbbra is éles ellentétek feszülnek. Scholz és Jun ezután a dél-koreai fővárosban találkozott, ahol a vendéglátó aláhúzta: a szabadság mint egyetemes érték életbevágóan fontos a demokráciát megkérdőjelező autoriter rendszerekkel, az instabil globális ellátási láncokkal és a háborúkkal szemben.

Mostantól kezdve arra számítok, hogy Dél-Korea és Németország még szorosabbra fűzi kölcsönös és a jövőre összpontosító együttműködését, és tovább erősíti az Európa és Ázsia békéje és jóléte iránti szolidaritását

– fogalmazott a dél-koreai vezető.

A német és a dél-koreai politikus vasárnap együtt utazott Japánból, a G7-csúcstalálkozóról Szöulba, miután Dél-Koreát megfigyelő tagként meghívták a hirosimai találkozóra. Ezt megelőzően német kancellár 30 éve nem járt Dél-Koreában. A G7 vezetői leszögezték: nem hagynak fel Ukrajna támogatásával, és megerősítették a Kínával szembeni közös megközelítésüket, amelynek értelmében „a világ gyártóvállalatának” tekintett, 1,4 milliárd fős ázsiai országgal folytatott gazdasági együttműködést a politikai kockázatok csökkentésére, nem pedig Kína elszigetelésére kívánják felhasználni.

Borítókép: Olaf Scholz német kancellár (b) és Jun Szok Jol dél-koreai államfő kezet fog a Szöulban tartott sajtótájékoztatójuk végén 2023. május 21-én (Fotó: MTI/EPA/Getty Images/Csung Szung Dzsun)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.